Mamy Herb ...
„Czego nie stworzymy sami,
tego nie będziemy mieli i tego nie będziemy warci”
Paweł Hulka – Laskowski
Uchwałą nr 194/XXXVII/2002 Rady Gminy Małkinia Górna z dnia 31 sierpnia 2002 roku, ustanowiono herb, flagę i pieczęć gminy Małkinia Górna.
Od 31 sierpnia 2002 roku herbem gminy jest: w polu zielonym złota sosna poniżej której znajduje się pas falisty srebrny. Flaga gminy to prostokątny płat tkaniny o stosunku boków 5:8 dzielony w słup, w którego części od drzewca zielonej znajduje się sosna żółta, cześć swobodna zaś dzielona jest w trzy równej szerokości pasy pionowe: żółty, biały, żółty. Barwami gminy są kolory: żółty, zielony i biały. Pieczęć gminna ma średnicę 36 mm. W centralnym miejscu znajduje się godło z herbem gminy i napis w otoku: Gmina Małkinia Górna.
Wyniesienie herbu i flagi gminy - jakże ważne wydarzenie dla całej społeczności gminy poprzedziła Msza Święta w kościele parafialnym pw. Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła w Małkini, którą w intencji gminy i jej mieszkańców odprawił Jego Ekscelencja Biskup Pomocniczy Łomżyński Tadeusz Zawistowski. We Mszy Św. jak i w całej uroczystości uczestniczyli: delegat Księdza Biskupa Drohiczyńskiego – Ksiądz Prałat Zbigniew Rostkowski, Księża z trzech parafii gminy Małkinia Górna, Poseł na Sejm RP Zbigniew Deptuła, Poseł na Sejm RP Marian Piłka, Komendant Głównej Państwowej Straży Pożarnej Pułkownik Mirosław Spaltabaka, Wicestarosta Powiatu Ostrowskiego Józef Polak, Radni Rady Powiatu, Radni Rady Gminy, Wójtowie i Burmistrzowie powiatu ostrowskiego, gospodarzy reprezentowali: Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Bruszewski, Wójt Gminy Marek Kubaszewski, Zastępca Wójta Jan Borowy, Sekretarz Gminy Zdzisław Biszewski. Wśród zaproszonych nie zabrakło dyrektorów gminnych szkół, nauczycieli, sponsorów małkińskich inicjatyw, sołtysów gminy Małkinia Górna oraz społeczeństwa gminy.
Po Mszy Św. w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2, hymnem Polski rozpoczęła się uroczysta sesja Rady Gminy. Przed przystąpieniem do głosowania nad uchwałą w sprawie ustanowienia herbu, flagi i pieczęci gminy Małkinia Górna, odczytano uzasadnienie do uchwały, które zawierało również dzieje gminy, przedstawiono uchwałę Komisji Heraldycznej oraz pozytywną opinię Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Uchwałę w sprawie wyniesienia insygniów gminnych podjęto jednogłośnie.
W dalszej części sesji dokonano odsłonięcia herbu i flagi gminy poprzez przecięcie wstęgi. Wstęgę przecinali: Wójt Marek Kubaszewski, Przewodniczący Stałych Komisji Rady Gminy oraz zaproszeni Posłowie RP.
Po odsłonięciu herbu i flagi Jego Ekscelencja Biskup Tadeusz Zawistowski poświęcił insygnia gminne, te zaś Przewodniczący Rady Gminy przekazał na ręce Wójta Gminy.
W dalszej części uroczystości zabrał głos Wójt Kubaszewski, który podziękował zebranym gościom za przybycie do małej Ojczyzny – gminy Małkinia w tak wyjątkowym dla całego społeczeństwa dniu, gdy gmina otrzymała symbol przynależności społecznej, identyfikator pochodzenia i oznakę przeszłości. Wójt złożył podziękowania całej Radzie Gminy, członkom Zarządu Gminy i wszystkim osobom, które pracowały nad powstaniem i wyniesieniem herbu. Ponadto Wójt wspomniał, że herbem gminy będą posługiwać się wszystkie pokolenia mieszkańców i dlatego jest on również oznaką przyszłości, która będzie towarzyszyć działaniom i rozwojowi gminy. Wójt Kubaszewski powiedział, że herb którym będzie posługiwać się gmina Małkinia Górna jest odzwierciedleniem tej ziemi, na tarczy, którego widnieje drzewo sosnowe, przeważające w drzewostanie całego obszaru gminy oraz charakterystyczna falista biała wstęga – symbol ukochanej rzeki Bug, wtopionej w krajobraz i styl życia mieszkańców. Wójt zwracając się do mieszkańców gminy m.in. powiedział: Drodzy Krajanie - mieszkańcy gminy, chciałbym, abyście zawsze byli dumni z naszego herbu, z naszych tradycji, z miejsca w którym się urodziliście i w którym mieszkacie, miejsca z którym związane jest Wasze życie i życie pokoleń, które przyjdą po Was. Przy pracy nad wyniesieniem herbu i flagi gminy przyświecało Radzie i Zarządowi Gminy motto: „Czego nie stworzymy sami, tego nie będziemy mieli i tego nie będziemy warci”. Drodzy mieszkańcy, Rada Gminy i Zarząd Gminy wielką wagę przywiązują do rozwoju i postępu naszej ziemi, głęboko w sercu leży nam dobro mieszkańców, dlatego staramy się w tych trudnych czasach pracować na rzecz społeczeństwa jak najlepiej – wszystko po to, aby gmina Małkinia Górna mogła prężnie się rozwijać. Żywię nadzieję, że wszyscy mieszkańcy gminy będą godnie reprezentować naszą małą Ojczyznę we wszystkich dziedzinach życia, zarówno lokalnie, jak i poza granicami gminy.
Po tym wystąpieniu głos zabrali: Ksiądz Prałat Zbigniew Rostkowski, Poseł na Sejm RP Marian Piłka, Poseł na Sejm RP Zbigniew Deptuła, Wicestarosta Józef Polak oraz Burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Andrzej Andersz. W wystąpieniach tych przeważały gratulacje skierowane do władz gminy i społeczeństwa, a ponadto przewijał się wątek przynależności społecznej, honoru i dumy z faktu posiadania insygniów gminnych.
W dalszej części uroczystości Przewodniczący Rady Gminy odczytał listy gratulacyjne od: Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jarosława Kalinowskiego, Posła na Sejm RP Zbigniewa Krutczenki i Wojewody Mazowieckiego Leszka Mizielińskiego.
Następnie strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej wynieśli herb i flagę gminy z sali obrad, montując herb na budynku Urzędu Gminy, a flagę na maszcie przed Urzędem, gdzie od soboty 31 sierpnia wszyscy mieszkańcy gminy mogą podziwiać insygnia gminne.
Po zakończeniu sesji Rady Gminy zaproszeni goście dokonali wpisów do księgi pamiątkowej oraz wysłuchali występu młodzieży z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini. Część artystyczno – patriotyczna została przygotowana pod kierunkiem profesor Bogumiły Kamińskiej. Na zakończenie uroczystości wystąpił rodzimy zespół ludowy „Małkinianka”.
Ostatnim punktem programu w obchodach święta gminy był festyn rekreacyjny dla wszystkich mieszkańców gminy zorganizowany przy GOK. Nie zabrakło dobrej muzyki, zagrały zespoły: Akord, Kanon, Planeta, głównym punktem programu był występ grupy Akcent z Białegostoku, ponadto gospodarze przygotowali ogródki gastronomiczne. Wesoła zabawa trwała do godziny 23;00.
Należy podkreślić, że dzień 31 sierpnia 2002 roku obfitował w wiele historycznych wydarzeń, które na pewno zapiszą się na kartach historii gminy. Małkinia Górna nigdy wcześniej nie miała znaków z którymi mogłaby się identyfikować i które byłby Jej wizytówką, natomiast obecnie posiada już symbole wspólnej troski i pracy na rzecz wspólnoty gminnej.
Grażyna Dąbkowska
Promocja gminy
Link do strony na której znajduje się fotoreportaż z tego wydażania:
http://www.malkiniagorna.pl/kalendarium_tekst.php?d=31082002