Korzyści, jakie niesie ze sobą umiejętność gry w szach są ogromne, co potwierdza nawet Unia Europejska w wydanym z 15.03.2012 roku oświadczeniu pisemnym Parlamentu Europejskiego w sprawie wprowadzenia do systemów oświaty w Unii Europejskiej programu "Szachy w szkole". Polski Związek Szachowy rozumiejąc pozytywny wpływ gry w szachy na edukacyjny rozwój dzieci zaproponował samorządom oraz szkołom wspólną realizację projektu "Edukacja przez Szachy w Szkole".
Głównym celem projektu jest wsparcie edukacji matematycznej w edukacji wczesnoszkolnej. Wyniki badań międzynarodowych i nielicznych polskich wskazują na rozwój - "powiększenie objętości" pamięci. Królewska gra rozwija i ćwiczy również wyobraźnię przestrzenną dziecka, poprawną koordynację ruchów, uczy określania odległości między przedmiotami, stron świata, kierunków lewo - prawo itd.
Jeszcze ważniejszy jest wpływ szachów na psychikę dzieci. Szachy uczą skutecznego działania pod presją, odpowiedzialności, ponoszenia konsekwencji własnych decyzji. Grając w szachy dziecko uczy się radzić sobie ze stresem i porażką. Rozwija opanowanie, koncentrację, cierpliwość, wytrwałość i odwagę. Gra w szachy przygotowuje do zdrowej rywalizacji i postępowania według zasad fair play. Nie ma w niej miejsca na brutalność, wyzwiska i wulgaryzmy.
Wreszcie szachy są grą, rozrywką, świetną zabawą i mogą stać się pasją na całe życie. Oprócz nauki przez działanie, mamy więc również edukację przez zabawę.
W szkoleniu wzięły udział: Pani Dorota Sobieska - nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej i Pani Marta Sierota - nauczycielka Przedszkola Samorządowego w Małkini Górnej. Wśród uczestników szkolenia został rozegrany turniej szachowy z udziałem 21 zawodników, w którym Pani Marta Sierota zajęła II miejsce i uzyskała IV kategorię szachową a Pani Dorota Sobieska zajęła XIII miejsce i uzyskała V kategorie szachową.
W ramach projektu w/w szkoła otrzymała nieodpłatnie 15 kompletów szachów, tablicę demonstracyjną na której uczniowie omawiają właściwości poszczególnych figur i strategię gry. Ze środków własnych zakupiono 30 egzemplarzy podręczników szachowych.
Od początku roku szkolnego 2013/2014 w projekcie udział bierze klasa 1 b Szkoły Podstawowej nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej, którą prowadzi Pani Dorota Sobieska. W projekcie uczestniczy 25 uczniów, którzy przez 1 godzinę lekcyjną w tygodniu uczą się gry w szachy. Na koniec semestru każdy uczeń otrzyma ocenę opisową z zajęć szachowych.
Szkoła Podstawowa nr 2 w Małkini Górnej, jako jedyna w powiecie przystąpiła, do projektu pilotażowego, dzięki czemu dzieci mają niepowtarzalną możliwość nauki tej królewskiej gry.
Zdjęcia dostępne w naszej galerii:
Komentarze
Dodano: 6 listopada 2013 16:45, (rom3k)
W pełni popieram ideę, świetny pomysł, fajnie byłoby gdyby szachy zagościły też w ostrowskich szkołach.
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.