Zwrócił uwagę na fakt, że młodzi ludzie w tamtych czasach mieli poczucie obowiązku służenia Ojczyźnie. - Skąd wzięła się ta idea służby? Tutaj oczywiście trzeba wrócić do czasów przedwojennych. Ci młodzi ludzie ukształtowali się w określonym środowisku, wychowywali się w swoich rodzinach, szkołach. To jest istotna rzecz właśnie. W wychowywaniu istotne było przypominanie bohaterskich, patriotycznych postaw przodków. Generalnie młodzi ludzie wychowywali się w kulcie powstania styczniowego. - w trakcie wykładu tłumaczył dr Mazur.
Ważnym tematem, który poruszono, było również Powstanie Warszawskie i współczesna dyskusja na temat jego sensu. - Powstanie te nie wybuchło ot tak sobie, jak to się czasem przedstawia. Za Powstaniem Warszawskim stali konkretni ludzie, którzy wychowali się w swoim świecie, kształtowali się i byli kształtowani przez swoich wychowawców, opiekunów. - powiedział dr Mazur, po czym dodał: - Niektórzy pytają się, kiedy zapadła decyzja o wybuchu Powstania Warszawskiego. Pewien powstaniec na to odpowiedział, że decyzja o wybuchu Powstania zapadła 27 września 1939 roku, w momencie utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Nikt nie utworzył sobie przecież takiego państwa dla zabawy, tylko w celu odzyskania Polski.
Na kolejnym spotkaniu w Centrum Dialogu Społecznego, organizowanym przez dra Kazimierza Szałatę, kierownika Centrum, odbędzie się projekcja filmu "Jack Strong" i rozmowa z Filipem Frąckowiakiem, synem Józefa Szaniawskiego.
Wykład odbył się w czwartek, 13 listopada.
Komentarze
Dodano: 14 listopada 2014 20:20, (gremlin)
Ważne że P. Władysław powspominał powstanie , bo któż jak nie on .. ?
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.