Konferencja naukowa w Ostrowi Maz. (zdjęcia)

Dodano: 20 września 2013 11:10, Autor: UM Ostrów Maz., red. AP

W środę w Urzędzie Miasta w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się konferencja naukowa pt. "Rozwój Podstawowych Obszarów Gospodarczych". Był to historyczny moment dla naszego miasta, ponieważ tego typu wydarzenie odbyło się po raz pierwszy.
Otwierający konferencję Prorektor WSFiZ w Białymstoku prof. dr hab. Kazimierz Meredyk zwrócił uwagę zebranych na istotę współpracy samorządu, uczelni i przedsiębiorstw. Zapewnił również, że konferencja będzie organizowana w przyszłości, bo jak stwierdził - nie jest celem zrobić coś dobrze tylko raz.

Konferencja została podzielona na dwie sesje. Pierwszą z nich zainaugurował burmistrz Władysław Krzyżanowski, opowiadając o miejskich inwestycjach i sposobach ich realizacji. Zwrócił szczególną uwagę na reorganizację ratusza dla lepszej obsługi interesantów i ogromne inwestycje w oświacie. Zauważył, że podczas obecnej kadencji inwestycje są realizowane w każdej szkole i przeznaczono na ten cel około 7 mln zł w zaledwie 4 lata. Dla porównania przedstawione zostały wydatki inwestycyjne w oświatę podczas minionych dwóch kadencji (8 lat), które wyniosły niewiele ponad 1 mln zł. Przy takiej dynamice inwestycyjnej modernizacja ostrowskich szkół na obecny poziom trwałaby nie 4 lata, a około 50 lat.

Burmistrz przybliżył zebranym problematykę infrastruktury drogowej, zwracając uwagę, że około 40% dróg w mieście to drogi gruntowe lub piaszczyste. Zwrócił uwagę także na zmianę sposobu budowy dróg z krótkich odcinków, które niegdyś miały zaspokoić potrzeby polityczne, na budowanie długich ulic. Zmiana ta przyniosła oszczędności, a te zaś przeznaczane są na kolejne inwestycje, w ten sposób powstaje więcej kilometrów dróg, przy mniejszym nakładzie finansowym. Nie mniej istotne jest przy tym wsłuchiwanie się w głos społeczny - zapewniał zebranych burmistrz Władysław Krzyżanowski.
REKLAMA


O korzyściach płynących z Partnerstwa Publiczno Prywatnego opowiedział Prezes TBS Mirosław Przastek na przykładzie bloku przy ul. 3 Maja. Dzięki wspólnym działaniom TBS i wspólnoty mieszkaniowej wspomnianego bloku doprowadzono do termomodernizacji i kapitalnego remontu jednego z najstarszych bloków w mieście. Działania te polegały na pozyskaniu inwestora, który w zamian za wykonanie remontów dobuduje jedno piętro budynku i otrzyma powstałe w ten sposób lokale na własność. Mieszkańcy bloku natomiast zgadzając się na takie rozwiązanie nie wydali na termomodernizację ani złotówki. Prezes TBS wypowiedział na koniec swojego przemówienia bardzo ważne słowa "Jeśli otrzymuje się akceptację społeczną, to można wiele zdziałać".

Po pierwszej sesji jak również drugiej zarządzone były dyskusje, podczas których głos zabierali goście. Jednym z aktywniej zabierających głos był dziekan prof. dr hab. Mestwin Stanisław Kostka profesor WSFiZ w Białymstoku. Profesor stwierdził, że otwierając wydział w Ostrowi Mazowieckiej uczelnia przyszła do naszego miasta ze służbą. Zwrócił uwagę, że samorząd realnie wspiera uczelnię dopiero teraz, a wyrazem tego jest zorganizowana konferencja. Poprosił również o zaufanie do dziekan dr Doroty Ostrowskiej, która kieruje wydziałem w Ostrowi Mazowieckiej.

Przypomniał sytuację sprzed lat, kiedy w Ostrowi Mazowieckiej powstać miał pierwszy market sieciowy. Profesor miał wtedy zwrócić się do ówczesnego burmistrza o to by najpierw pozwolić zbadać ewentualne skutki otwarcia marketu dla lokalnego handlu, do tego jednak nie doszło. W toku dyskusji oszacowano, że zatrudnienie jednej osoby w markecie może przyczynić się do utraty miejsca pracy od kilku do kilkunastu osób zajmujących się małym handlem. Profesor zwrócił także uwagę na aspekt finansowy, a mianowicie zarobione przez markety pieniądze niekoniecznie pozostają w miejscu ich pozyskania. Na koniec swojej wypowiedzi zaproponował, by samorząd wspierał stypendiami studentów ważnych kierunków.

W dyskusji głos zabrał także Prezes Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej Bartosz Kublik stwierdzając, że brakowało mu tego typu konferencji i nie mogło go na niej nie być. Zadeklarował także, że weźmie udział w kolejnych tego typu spotkaniach i chciałby by miały one bardziej roboczy charakter.

Zadowolenia z uczestnictwa w konferencji nie krył także wójt gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski. Wójt stwierdził, że tego typu współpraca z uczelniami powinna być zacieśniana, by samorządy mogły podejmować właściwe decyzje.

Konferencję zamknął Prorektor WSFiZ w Białymstoku prof. dr hab. Kazimierz Meredyk podsumowując, że w rozwoju gospodarczym najważniejsza jest atmosfera i aktywność indywidualna oraz zbiorowa. Zapewnił także wraz z dziekanem dr Dorotą Ostrowską, że konferencja odbędzie się w przyszłym roku.







źródło zdj. UM Ostrów Maz.

Zobacz również

Weź udział w bezpłatnym seminarium

19 września 2013, MODR, red AP

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Ostrołęka oraz Sekretariat Regionalny KSOW w Województwie Mazowieckim serdecznie zapraszają na bezpłatne seminarium "Kobieta przedsiębiorcza na obszarach wiejskich".

Konkurs ekologiczny dla przedszkolaków

19 września 2013, MUW, red. AP

Jak można wykorzystać surowce wtórne? Czy można zrobić coś ciekawego i użytecznego z pustych butelek czy kartonów? Jeszcze przez miesiąc przedszkolaki z Mazowsza mogą zgłaszać swoje prace w konkursie "Drugie życie śmieci" na najbardziej twórczą pracę z zakresu upcyclingu.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży

ul. Studencka 19
18-400 Łomża

Czołowe lokaty w ogólnopolskich rankingach szkół wyższych!

Patio

ul. Lubiejewska 126
07-300 Ostrów Mazowiecka

NAJLEPSZE PRODUKTY I PORADY

Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku

Al. Kilińskiego 12
09-402 Płock

Dajemy więcej! Otwórz drzwi do swojej kariery!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]