Gimnazjaliści na szlaku Powstania Styczniowego (zdjęcia)

Dodano: 10 października 2013 11:19, Autor: Aleksandra Borawska , red. Agnieszka Pleńska

Uczniowie Gimnazjum nr 4 w Ostrowi Mazowieckiej pojechali na wycieczkę edukacyjną "Śladami Powstania Styczniowego na Ziemi Ostrowskiej".
Dnia 2 października 2013 roku uczniowie klas II a i II b oraz III b Gimnazjum nr 4 w Ostrowi Mazowieckiej pojechali na wycieczkę edukacyjną "Śladami Powstania Styczniowego na Ziemi Ostrowskiej." Wyjazd był kontynuacją projektu przygotowanego przez gimnazjalistów pod kierunkiem p. E. Pierszy z okazji 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
Celem wycieczki było odwiedzenie miejsc bitew i potyczek oraz miejsc pamięci związanych z Powstaniem Styczniowym na terenie powiatu ostrowskiego.

Gimnazjaliści mogli uczcić pamięć zwycięskich powstańców walczących pod Stokiem na początku maja 1863 roku. O randze tej i innych bitew opowiedział uczniom pełniący rolę przewodnika p. major Andrzej Komorowski. Okazało się, że w miejscowości położonej niedaleko Ostrowi Mazowieckiej stoczono jedną z największych zwycięskich bitew Powstania Styczniowego. Oddział powstańczy (1200 osób) dowodzony przez Ignacego Mystkowskiego i Bronisława Deskura rozbił wojsko księcia Tichomirowa.

Nagoszewo to kolejne miejsce, które odwiedzili uczniowie wraz ze swoimi opiekunami p. E. Pierszą i p. J. Borawską. Mjr A. Komorowski w interesujący sposób przedstawił historię stoczonej tu w dniach 2-3 czerwca 1863 roku bitwy. Powstańcy pod dowództwem Wacława Maksymiliana Broniewskiego stoczyli pod Nagoszewem największą bitwę na Ziemi Ostrowskiej z kolumną wojsk carskich gen. Tolla. Uczniów zainteresowało szczególnie poświęcenie mieszkańców wsi, którzy by ułatwić strzelanie do ukrytych w opłotkach wsi, żołnierzy carskich i przy okazji by zmusić ich do wyjścia z ukrycia, podpalili własne zagrody.

Na miejscu mogiły zbiorowej 110 powstańców poległych w bitwie pod Nagoszewem wzniesiony został w 1917 roku pomnik. Na kolumnie umieszczono orła oraz wieniec z dębowych liści, skrzyżowane szable i napis. Kolumnę wieńczy kapliczka, w której umieszczono wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej i kuty krzyż wzorowany na motywach wycinanki kurpiowskiej. W 1963 roku na dole kolumny dodano napis: POMNIK TEN WZNIOSŁO SPOŁECZEŃSTWO POWIATU OSTROWSKIEGO W 1917 R. NA POBOJOWISKU UŚWIĘCONYM KRWIĄ POLEGŁYCH POWSTAŃCÓW W DNIU 3 CZERWCA1863 R. ODBUDOWANO W 100 - LECIE POWSTANIE STYCZNIOWEGO I 1000-LECIE PAŃSTWA POLSKIEGO.
REKLAMA


W Porębie grupa zwiedziła zabytkowy kościół pw. Świętej Barbary z II połowy XVIII wieku, w którym na uwagę zasługują m.in. figura Matki Bożej Gotyckiej (II połowa XIV wieku) oraz ambona z XVI wieku. Na kościele znajduje się tablica upamiętniająca pobyt w Porębie oddziału majora Hubala (26 IX 1939 r.). Obok kościoła postawiono grobowiec pułkownika Karola Fryczego, dowódcy bitwy pod Łączką k. Długosiodła. Ciężko ranny w bitwie Frycze został przewieziony do Poręby, gdzie niebawem zmarł i został pochowany.

Gimnazjaliści wysłuchali również opowieści o niepomyślnej potyczce stoczonej z sotnią kozaków w miejscowości Kaczkowo - Feliksowo w dniu 14 marca 1863 roku. Z zainteresowaniem uczniowie wysłuchali opowieści o jednym z powstańców - studencie Zakładu Leśnego z Feliksowa - Ludomirze Benedyktowiczu, który otrzymał cięcie szablą kozacką w prawą rękę. Kiedy leżał na ziemi, ciężko ranny, zasłonił się przed następnym cięciem, zdrową lewą ręką. Po walce, zabrany został z pola walki i przewieziony na plebanię w Ostrowi Mazowieckiej do ks. Jastrzębskiego, gdzie mieścił się prowizoryczny szpital powstańczy i tam został operowany. Uratowano mu życie - kosztem jednak obu amputowanych dłoni. Benedyktowicz, pomimo kalectwa, oddał się swojej pasji - malarstwu. Sam opracował obręcz zaopatrzoną w chwytaki do pędzli, którą wkładał na przedramię prawej ręki i w ten sposób malował.

Kolejny przystanek to Małkinia Górna, gdzie przebiegała linia kolei warszawsko - petersburskiej. Nazajutrz po wybuchu powstania zaatakowano w Małkini pociąg wiozący rosyjskich oficerów i zerwano łączność telegraficzną i komunikacyjną z Petersburgiem. Następnie wszyscy udali się na cmentarz polskich żołnierzy poległych w wojnie polsko -bolszewickiej 1920 roku.

W Ostrowi Mazowieckiej uczniowie zatrzymali się przy miejscach straceń (szosa różańska, Ogródek Jordanowski, trakt ostrołęcki) miejscowych powstańców upamiętnionych symbolicznymi żelaznymi krzyżami. Krzyże Powstańców znajdują się obecnie przy ul. 63 - roku oraz gen. N. Sikorskiego.
Zapalając znicze i zachowując ciszę, uczniowie w każdym odwiedzanym miejscu uczcili pamięć szeregowych powstańców, dowódców bitew oraz wszystkich poległych w powstaniu 1863 - 1864 roku.

Dziękujemy naszym opiekunom i przewodnikowi za tę nietypową i niepowtarzalną lekcję historii.









źródło zdj. Edyta Komorowska

Zobacz również

Ślubowanie pierwszaków w Jedynce (zdjęcia)

10 października 2013, SP nr 1, red. Agnieszka Pleńska

Miesiąc pobytu w szkole z nowymi koleżankami, kolegami oraz paniami wystarczył, by najmłodsi uczniowie SP nr 1 gotowi byli do złożenia swojej pierwszej szkolnej przysięgi.

Ekonomik i Wyrwani z niewoli

8 października 2013, ZS nr 2. red. Agnieszka Pleńska

Wyrwani z niewoli przyjechali z inicjatywy młodzieży do Zespołu Szkół nr 2, aby opowiedzieć o spotkaniu z Chrystusem, który uczynił ich szczęśliwymi i wolnymi ludźmi.

Pasowanie w czwórce (zdjęcia)

7 października 2013, ZSP nr 2, red. Agnieszka Pleńska

3 października, jak każdego roku jesienią, w Szkole Podstawowej nr 4 odbyła się uroczystość "Pasowania na ucznia". Do grona szkolnej społeczności dołączyło 30 nowych osób.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

VeloBank - Placówka Partnerska w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3 Maja 74
07-300 Ostrów Mazowiecka

Góralczyk Nieruchomości

07-300 Ostrów Mazowiecka

Zapraszamy!

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Marek Michalik i Spółka s.c.

Małkińska 186
07-300 Ostrów Mazowiecka

Oferujemy pełny zakres badań technicznych pojazdów!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]