Otwierając konferencję Starosta Ostrowski Zbigniew Kamiński przypomniał tematy poprzednich spotkań. W jego ocenie spotkania te "poprawiły integrację środowisk nauczycielskich i dobrze służyły powiatowej oświacie". Wicestarosta Jerzy Bauer omawiając kształcenie postaw obywatelskich jako jedno z podstawowych zadań oświaty podkreślił, że "słaba aktywność społeczeństwa przekłada się na słabe przywództwo, co prowadzi do poważnych niedomagań systemowych".
Rangę konferencji podkreśliły wystąpienia dwóch posłów. Obaj parlamentarzyści odwołując się do własnych doświadczeń przyznali, że początkiem ich aktywności społecznej była działalność w samorządach szkolnych i organizacjach młodzieżowych. Poseł Krzysztof Szczerski - politolog, wykładowca UJ - mówiąc o przykładach dobrych praktyk przedstawił cztery warunki tworzenia wspólnoty - empatię, budowanie "siatek bezpieczeństwa", wypracowanie zbiorowej tożsamości i zawiązywania wokół niej zgody oraz zdolność do tworzenia dobra wspólnego. Poseł Henryk Kowalczyk podał przykłady działania formalnych i nieformalnych grup rówieśniczych ze swojego okręgu wyborczego.
Pani Ilona Plewnicka z Zespołu Szkół Nr 1 w Ostrowi Maz. , która już 14 lat współpracuje z Radą Młodzieży, przedstawiła działania i projekty będące najważniejszymi dokonaniami jej podopiecznych - absolwenci szkół ostrowskich działają w samorządach studenckich oraz dzielą się swoimi doświadczeniami z ukraińskimi kolegami ze szkół w Riazaniu.
Wyzwania i problemy w społecznej aktywności młodego pokolenia bardzo szczerze opisał Hubert Dyoniziak, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, od dwóch lat działający w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży w Broku.
Pan Przemysław Zyra ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej przybliżając słuchaczom historię polskiego harcerstwa podkreśli jego rolę w walkach o niepodległość. Przypomniał, że działalność w harcerstwie może być sposobem na skanalizowanie przejawów młodzieńczego buntu i okazją do doskonalenia bardzo pożądanych w procesach rekrutacji pracowników umiejętności miękkich.
Temat wystąpienia pani Iwony Stachowiak z ostrowskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej zasygnalizowała scenka inspirowana refrenem utworu "Wychowanie" z repertuaru zespołu T.Love. Młodzi ludzie w strojach symbolizujących różne wartości i style życia wspólnie utworzyli napis "Ojczyznę kochać trzeba i szanować, nie deptać flagi i nie pluć na godło, należy też w coś wierzyć i ufać, Ojczyznę kochać trzeba i szanować".
Na zakończenie została zaprezentowana autorska praca Karoliny Figat z Zespołu Szkół Nr 2 i Katarzyny Gryczon z LO im. M. Kopernika - zapis wywiadów, które autorki przeprowadziły z nauczycielami i rówieśnikami. Nikogo nie zaskoczyło, że na pytania o patriotyzm, potrzebę działania i sens udziału w akcjach charytatywnych nie było łatwych, prostych odpowiedzi, ale polaryzacja zaprezentowanych postaw skłania do głębszej refleksji. Filmowy dokument został przygotowany przy wsparciu nauczycieli z Zespołu Szkół Nr 2 - Doroty Sadowskiej, Michała Kuleszy, Eweliny Majewskiej i Krzysztofa Wiśniewskiego oraz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ostrowi Maz. Krystyny Skibickiej.
Podsumowując wystąpienia uczestników III Powiatowego Forum Edukacji Wicestarosta Jerzy Bauer apelował do uczniów i pedagogów o wzajemną empatię, o dialog i stwarzanie sprzyjającego klimatu dla przekuwania młodzieńczej aktywności - często rozbrykanej i chaotycznej - w aktywność dobrze służącą jednostce i grupie.
Fotorelację z III Powiatowego Forum Edukacji obejrzysz w naszej galerii.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.