Na terenie Polski PSK tworzy federację regionalnych Kręgów Korczakowskich. Krąg Mazowiecki (obejmujący województwo mazowieckie i lubelskie) ma siedzibę w Szkole Podstawowej im. J. Korczaka w Jasienicy (powiat Ostrów Maz.).
Dobrą tradycją PSK jest łączenie spotkań oficjalnych z wymianą doświadczeń. Właśnie taki uroczysto-roboczy charakter miały obchody 60-lecia Młodzieżowego Domu Kultury im. J. Korczaka w Krakowie - Nowej Hucie (www.mdkkorczak.pl/). Na jubileusz "najstarszego MDK w najmłodszej dzielnicy Krakowa" przybyli przedstawiciele Prezydenta i Rady Miasta Krakowa, Marszałka i Sejmiku Województwa Małopolskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, starsi i młodsi wychowankowie oraz ich rodzice. Na takiej uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli PSK. Do Krakowa przyjechali członkowie zarządu - Przewodnicząca Barbara Sochal, Wiceprzewodniczący Jerzy Fornalik i Jacek Krogel oraz przedstawiciele wszystkich Kręgów. Krąg Mazowiecki reprezentowali Przewodniczący Edward Urbanowski i Edward Kopówka - Kierownik Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.
Większość uroczystości odbywała się na krakowskim Kazimierzu. W synagodze Tempel odbyła się uroczysta gala i koncert symfoniczny. W części oficjalnej Pani Monika Modrzejewska - Dyrektor MDK od 1990 roku - została uhonorowana odznaką Honoris Gratia za zasługi dla Krakowa, nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa, medalem Polonia Minor przyznawanym przez Marszałka Województwa małopolskiego i Latawcem - nagrodą Polskiego Stowarzyszenia im. J Korczka. Nagrody i odznaczenia otrzymali także wieloletni pracownicy MDK.
Statuetka "Ambasador dziecięcych talentów" to symbol wdzięczności kierownictwa i wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury im. J. Korczaka za życzliwość i wsparcie dla twórczości artystycznej dzieci i młodzieży. Otrzymali ją przyjaciele MDK i osoby, dzięki którym możliwa jest realizacja nowych inicjatyw. Tegoroczni "Ambasadorzy dziecięcych talentów" to ponad 20 osób - między innymi Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, poseł Ireneusz Raś, Rektor i Prorektor Krakowskiej Akademii Muzycznej, radni dzielnic Nowa Huta, Bieńczyce, Czyżyny, Wzgórze Krzesławickie i członkowie zarządu PSK.
Galę uświetnił koncert w wykonaniu w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Niezwykłych wrażeń dostarczył słuchaczom występ wirtuoza wiolonczeli Juliusa Bergera, (grającego na najstarszej wiolonczeli na świecie wykonanej w 1566 roku) i żywiołowe, radosne prowadzenie orkiestry przez charyzmatycznego dyrygenta Sebastiana Perłowskiego, wychowanka Młodzieżowego Domu Kultury im. J. Korczaka.
Drugi dzień obchodów rozpoczął się od roboczego spotkania w MDK. "Korczak" organizuje w każdym roku szkolnym około 230 imprez dla dzieci i młodzieży. O randze tych imprez świadczy imponująca kolekcja nagród, dlatego goście z dużym zainteresowaniem oglądali obiekty MDK i wyposażenie pracowni tematycznych. Instruktorzy MDK zaprezentowali aktualnie realizowane projekty (przedstawienie "Calineczka") i wystawy - graficzną kolekcję Williama Wolkowskiego "Janusz Korczak: Duch i Litera", wystawę plakatów z Izraela "Educational moments" - zorganizowana we współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem im. Janusza Korczaka oraz wystawę międzynarodową pt. "Janusz Korczak - Udzielić dzieciom głosu/Kindern eine Stimme geben" (na prośbę MDK informujemy, że jest możliwość pokazania tej wystawy w placówkach oświatowych i kulturalnych).
Ogromnym zainteresowaniem gości cieszyło się wielofunkcyjne boisko o wymiarach 60x34 m. Boisko zostało wyposażone w halę pneumatyczną (tzw. balon), która utrzymuje się w górze dzięki panującemu w jej wnętrzu nadciśnieniu. Tego typu zadaszenie nie wymaga ciężkiej i kosztownej konstrukcji nośnej. Boisko funkcjonuje jako obiekt całoroczny - regularnie odbywają się na nim treningi Nowohuckiej Ligi Piłkarskiej i różne imprezy sportowe.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie najnowszej atrakcji turystycznej miasta - szlaku Śladem europejskiej tożsamości Krakowa prowadzącego po Podziemiach Rynku Głównego. Obchody 60-lecia działalności MDK zakończył wernisaż wystawy "Magiczny Dywan" Itamara Sianiego (Izrael) i koncert "Kolaż wędrowny" w Galerii Szalom. Przez klimaty bałkańskie, cygańskie, żydowskie, rosyjskie i krakowskie poprowadziło gości świeżo ukonstytuowane Trio DDR (Daj Drugiemu Radość) w składzie: Desisława Christozowa-Gurgul (Bułgarka od lat związana z Krakowem), Dominik Bińczycki (multiinstrumentalista, ale przede wszystkim skrzypek) i Roman Klimowicz (śpiewający gitarzysta, wychowanek MDK).
Mogłoby się wydawać, że Młodzieżowy Dom Kultury im. J. Korczaka w Krakowie, który przez 60 lat dobrze służył dzielnicy i miastu, czeka wspaniała przyszłość. Wspólny wysiłek wszystkich pracowników, liczne sukcesy potwierdzone nagrodami oraz to, co najważniejsze - wspaniała atmosfera i stały, ciepły kontakt z wychowankami składają się na imponujący dorobek. W tej sytuacji trudno zrozumieć, czym kierowała się ważna osoba z władz Krakowa stwierdzając "Młodzieżowe domy kultury to relikty przeszłości. Trzeba się ich pozbyć..."
Z nadzieją, że była to tylko niefortunna wypowiedź bez głębszych konsekwencji Ostrowski Portal Internetowy życzy Młodzieżowemu Domowi Kultury im. J. Korczaka w Krakowie wielu lat spokojnego działania, wspaniałych osiągnięć i sukcesów oraz mnóstwa utalentowanych wychowanków!!!!!
Fotorelację z jubileuszu obejrzysz w naszej galerii.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.