W obradach, które prowadził przewodniczący Rady Gminy Tadeusz Jabłonka, uczestniczyło 14 na 15 radnych. Na kolejne lata zaplanowano m.in. zaciągnięcie długoterminowego kredytu bankowego, zawarcie porozumienia z Powiatem Ostrowskim na prowadzenie przez Gminę Ostrów Maz. zimowego utrzymania dróg powiatowych oraz uchwałę dotyczącą zatwierdzenia taryfy na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, których stawka pozostaje bez zmian.
Następnym ważnym punktem była Wieloletnia Prognoza Finansowa Gminy Ostrów Mazowiecka na lata 2013-2023. Zaszły bowiem tu pewne zmiany, a ich powodem był wysoki stan zadłużenia zaciągniętych kredytów oraz całkowite zadłużenie Gminy względem dochodów mieszkańców, który w obu przypadkach wynosi ok. 50% maksymalnego wskaźnika.
Radni ustalili również stawki podatku od nieruchomości, obowiązujące na terenie Gminy od 2014 roku. Od gruntów, na których prowadzona jest działalność gospodarcza pobierane będzie 0,75 zł od 1 m2 powierzchni. Za zbiorniki wodne retencyjne (lub elektrowni wodnych) stawka wynosi 2,44 zł od 1 ha powierzchni. Od budynków mieszkalnych przyszłym roku pobierane będzie 0,65zł od 1m2 powierzchni użytkowej. Za budynki zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej stawka wynosi 19,80zł od 1m2 powierzchni użytkowej. Budynki, w których prowadzona jest działalność gospodarcza w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - 5,67zł od 1m2 powierzchni użytkowej. W pozostałych budynkach (w tym zajętych na działalność pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego) - 4,00zł od 1m2 powierzchni użytkowej. Od innych budowli ustalono, że podatek wynosi 2% wartości budowli na podstawie art. 4 ust. 1 pkt. 3 i ust. 3-7.
Na piątkowej sesji zaplanowano również wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy na lata 2013-2017. Radni określili zasady gospodarowania mieniem komunalnym, co oznacza, że niewykorzystane mieszkania dla nauczycieli uczących w gminnych szkołach, będą mogli zasiedlić mieszkańcy gminy, którzy nie posiadają własnego lokum i rodziny eksmitowane z bloków osiedlowych.
Problem z mieszkaniami ma również częściowo rozwiązać planowany remont, a właściwie budowa bloku w miejscowości Zalesie, który w latach 80-tych rozpoczęła Agencja Rolna. Jednak, aby doszło do planowanego remontu, potrzebne są środki zewnętrzne.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.