Temat debaty, która odbyła się 16.01.14 r. w zajeździe Skalnym brzmiał ,,Zmiany są możliwe - nadaj im kierunek". O potrzebie i kierunkach zmian opowiadali organizatorzy - poseł Henryk Kowalczyk i wicestarosta Jerzy Bauer - oraz gość specjalny - poseł Jan Dziedziczak. Wprawdzie w trakcie debaty nie pojawiły się bezpośrednie nawiązania do kaizen, ale zakres poruszanych tematów i sposób ich przedstawienia wyraźnie łączył aktualne polskie problemy z japońską wiarą w skuteczność systematycznego działania.
Rozpoczynając debatę wicestarosta Jerzy Bauer podkreślił, że problem podejmowania decyzji o wprowadzaniu zmian dotyczy praktycznie każdego i na każdym szczeblu kompetencji. ,,Zmiany, których efektem ma być poprawa, muszą być zaplanowane, przeprowadzone i utrwalane, w przeciwnym wypadku przynoszą tylko chaos i zamieszanie. Każdy, kto planuje zmiany - właściciel firmy, prezes stowarzyszenia, przywódca partii politycznej - musi mieć wizję działania i świadomość komu zmiany służą, a kto będzie im przeciwny." Jako przykład pozytywnych, trwałych zmian wicestarosta wskazał działające od roku 2011 Powiatowe Forum Edukacji oraz Centrum Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju w Powiecie Ostrowskim.
Wystąpienie posła Henryka Kowalczyka miało ścisły związek z jego pracą w Komisji Finansów Publicznych. Emerytury, a szczególnie działalność Otwartych Funduszy Emerytalnych to obecnie bardzo gorący temat. Sprzeczne przepisy i niejasne informacje utrudniają przyszłym emerytom podejmowanie racjonalnych decyzji. Przy pomocy prostych przykładów, wykresów i tabel poseł H. Kowalczyk objaśnił zasady działania OFE oraz wskazał na najistotniejsze przepisy określające wysokość emerytur. W podobny sposób został przedstawiony kolejny temat związany z finansami. Poseł przypomniał, że działalność parabanków, realna wysokość oprocentowania ,,chwilówek" - w skrajnych przypadkach nawet kilkanaście tysięcy procent! - i mechanizmy ,, pułapek kredytowych" uderzają przede wszystkim w osoby o niskich dochodach, a nieznajomość prawa nie ochroni ich przed wizytą komornika.
Poseł Jan Dziedziczak - były rzecznik prasowy rządu J. Kaczyńskiego, obecnie członek Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Łączności z Polakami za Granicą - swoje wystąpienie poświęcił szeroko pojętemu patriotyzmowi oraz kształtowaniu obrazu Polski przez media publiczne. ,,Nowoczesny patriotyzm nie może ograniczać się do płacenie podatków i segregowania śmieci. Nie możemy godzić się na zacieranie polskiej tożsamości, na zastępowanie polskiej tradycji importowanymi ,,świętami", na ,,reformowanie" podstawy programowej języka polskiego i historii." Równie krytycznie poseł J. Dziedziczak odniósł się do obrazu najnowszej historii Polski, jaki jest przedstawiany w filmach i programach dokumentalnych. ,,Obowiązkiem mediów finansowanych przez państwo jest reagowanie na zakłamywanie historii - zwłaszcza wydarzeń z okresu drugiej wojny światowej oraz przypominanie znakomitych osiągnięć Polski i Polaków."
Wielkim plusem debaty pod hasłem ,,Zmiany są możliwe - nadaj im kierunek" był wysoki poziom merytoryczny, klarowny sposób prezentowania argumentów oraz doskonały kontakt prelegentów ze słuchaczami. Ograniczenia czasowe sprawiły, że wiele tematów nie zostało poruszonych, wiele pytań nie zostało zadanych. Zbliżają się wybory - ważne tematy będą regularnie dyskutowane na spotkaniach wyborczych. Według filozofii kaizen ulepszanie nie ma końca. Przy urnach okaże się, w jakim stopniu zmiany w Polsce są możliwe...
Zapraszamy do galerii.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.