Nie dajcie się oszukać metodą "na wnuczka", "na policjanta" oraz "super ofertami" zakupu różnych, często zupełnie zbytecznych lub cudownie uleczających artykułów.
Oszuści wykorzystują w ten sposób ludzką dobroć. Sposób działania praktycznie zawsze jest ten sam - dzwonią z prośbą o pieniądze podając się za osobę najbliższą będącą w pilnej potrzebie. Następnie po odbiór gotówki lub innych cennych przedmiotów wysyłają znajomego i ślad po nich zanika. Czasami oszuści podszywają się pod pracownika zakładu energetycznego, urzędnika, a nawet policjanta. Pamiętajmy, że przez telefon nie widzimy, z kim rozmawiamy i nie mamy pewności, że to faktycznie jest ktoś z naszej rodziny.
Policja apeluje - w takich sytuacjach:
- bądź nad wyraz wyczulony i ostrożny,
- unikaj wymawiania imion członków rodziny, gdyż często w taki sposób oszuści uzyskują dane za kogo mogą się podszyć
- nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz
- potwierdzaj prośbę o pomoc oddzwaniając do osoby najbliższej, na znany ci numer telefonu lub zrób to osobiście
- nie przechowuj dużej sumy pieniędzy w domu, lepiej zabezpiecz je w banku. Taka informacja może przyczynić się do tego, że oszust wycofa się ze swoich zamiarów
- gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się podejrzenie, że mogłeś paść ofiarą oszustwa "na wnuczka" czy podejrzane osoby chcą wejść do mieszkania należy niezwłocznie powiadomić najbliższą jednostkę Policji, dzwoniąc na bezpłatny telefon alarmowy 997 lub 112.
Seniorze - bądź bezpieczny na drodze!
Analizy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym wskazują, że osoby starsze to grupa szczególnie zagrożona szczególnie wśród o pieszych. W grupie wypadków z ich udziałem notuje się największą ilość zabitych i rannych. Wiele ofiar mogłoby do dziś cieszyć się zdrowiem, gdyby kierowało się zasadą ograniczonego zaufania. Poruszanie się zgodnie z przepisami ruchu drogowego to jeszcze za mało, potrzebna jest także ostrożność, uwaga i umiejętność przewidywania.
Do wypadków z udziałem pieszych dochodzi najczęściej w miejscach dla nich przeznaczonych: na przejściach dla pieszych, skrzyżowaniach, chodnikach. Prawidłowe korzystanie z dróg dla pieszych daje więc jedynie złudne wrażenie bezpieczeństwa. W jaki sposób senior może o nie realnie zadbać?
Po pierwsze, powinien skoncentrować się na drodze i rozglądać się uważnie. Przed przejściem dla pieszych należy się na chwilę zatrzymać i rozejrzeć, zamiast "wchodzić z marszu". Gdy działa sygnalizacja świetlna - bezwzględnie się do niej stosować i nie próbować wchodzić na przejście przy "mrugającym zielonym".
Zbierane od wielu lat dane statystyczne wykazują, że najbardziej niebezpieczną dla pieszych porą dnia jest wieczór, natomiast porą roku - jesień. W czasie, gdy szybko zapada zmrok warto założyć jasne ubrania oraz zaopatrzyć się w elementy odblaskowe. Takie odblaski mogą być prezentem dla naszej Babci lub Dziadka na wagę życia!
źródło zdj. KWP Radom
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.