Mój pierwszy robot - I tura zakończona (zdjęcia)

Dodano: 8 lutego 2014 09:15, Autor: UG Małkinia Górna, red. Agnieszka Pleńska

Co dobre szybko się kończy. W listopadzie i grudniu 2013 oraz w styczniu 2014 odbyły się III i IV warsztaty zajęciowe "Mój pierwszy robot". Zajęcia były finałem projektu dla 4 grup młodzieży szkolnej realizowanego od września 2013.
Uczniowie i uczennice ze SP nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej skonstruowali robota, który potrafił chodzić, omijać przeszkody a nawet chwytać te przeszkody i przestawiać w inne miejsce. Na styczniowych zajęciach zbudowali roboty i tak je zaprogramowali, że roboty (zdalnie sterowane pilotem) grały w piłkę ręczną.

Uczniowie i uczennice ze SP w Prostyni budowali robota o nazwie SpaceBot, który poruszał się na gąsiennicach i można nim było sterować pilotem - robot wtedy chwytał w szczypce różne przedmioty i przestawiał w inne miejsce. Zbudowali też robota o nazwie BugBot przypominającego swoim kształtem pająka, a na styczniowych warsztatach zbudowali robota o nazwie ServoBot - łączyli serwonapędy z silnikami za pomocą kątowników. Następnie montowali koła i przednie elementy w kształcie ręki, łączyli płytkę zdalnego sterowania. Sterowany pilotem robot potrafił przesuwać po podłożu puste kubeczki plastikowe. Kolejny robot nazywał się FortressBot i posiadał ramię w postaci wyrzutni, dzięki czemu umiał wyrzucić kulę w kierunku ustawionej piramidy z klocków i strącić je.
REKLAMA


Uczniowie i uczennice ze SP nr 1 im. Marii Skłodowskiej Curie w Małkini Górnej podczas zajęć obejrzeli filmy o robotach, które chodzą za pomocą 6 nóg bez użycia kół, a następnie składali robota o nazwie BugBot. Robot ten wykorzystywany jest do chodzenia po trudnych terenach, górach. Potrafi omijać przeszkody za pomocą czujników. Następnie zbudowali robota SpaceBot, który służy do badania np. obcych planet, zbierania o nich danych i dostarczania próbek do badań. Jest on zdalnie sterowany, mobilny, porusza się na gąsienicach, posiada chwytak służący do przenoszenia różnych rzeczy.

Podczas styczniowych zajęć dzieci samodzielnie budowały FortressBota, który jest robotem wyrzutnią - zbiera losowo rozrzucone piłeczki do tenisa stołowego, które trafiają do magazynku. Gdy robot upewni się, że nie pozostawił żadnego obiektu w swoim otoczeniu, zaczyna szukać źródła światła. Po ustawieniu się w stronę lampki, strzela do niej zebranymi piłeczkami.

ServoBot - to kolejny zbudowany przez uczniów robot. Potrafi sprzątać rzeczy za pomocą silnika serwomechanizmu. W czasie zajęć zostały przeprowadzone zawody. Uczestnicy projektu najpierw zaprogramowali SerwoBota, a następnie ustawili gotowego do zawodów, które polegały na tym, że robot musiał przesunąć 6 kubków w taki sposób aby się nie dotknęły. Wszyscy bawili się świetnie, wygrali uczniowie, którzy osiągnęli najkrótszy czas - w nagrodę otrzymali od instruktorów słodycze.

Podczas grudniowych warsztatów (7-8. XII. 2013) uczestnicy projektu ze Szkoły Podstawowej w Orle montowali i programowali robota - żółwia wyposażonego w czujnik ruchu, a następnie łazika "księżycowego" wyposażonego w gąsienice. Robot zaopatrzony w ruchome szczęki chwytał i przenosił kulę z folii aluminiowej na wskazane miejsce. Po dotarciu do celu szczęki otwierały się i kula "uwalniała się". W ostatni weekend stycznia 2014 r. odbyły się ostatnie zajęcia dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Orle. W sobotę uczniowie budowali katapultę. Robot wyrzucał kostki w wieżę zbudowaną z plastikowych kubeczków. Druga konstrukcja to ServoBot - wyposażony w łapę robot przesuwający przeszkody. Konstrukcje te wyposażone były w serwonapędy czyli podstawowe układy wykonawcze stosowane w automatyce, służące do realizowania ruchów obrotowych, liniowych.

Uczniowie ze wszystkich szkół, uczestniczących w projekcie z niecierpliwością czekali na kolejne spotkania. Pewnie dlatego, że towarzyszyło im współzawodnictwo i wspólna zabawa. Wielokrotnie rozbrzmiewał gromki śmiech uczestników, a prowadzący panowie Kamil, Konrad, dwóch Łukaszów, Patryk, Adrian i Sebastian - instruktorzy ze Stowarzyszenia Edukacja i Nauka, organizowali konkursy z drobnymi nagrodami.

Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali wiele gadżetów - długopisy, koszulki z nadrukiem robota, smycze z nazwą projektu, roboty solarne do samodzielnego składania oraz certyfikaty. Gadżety te będą wszystkim przypominać o wspólnie spędzonym czasie.

Opiekę pedagogiczną sprawowały panie: Dorota Sławińska, Dorota Rzempołuch, Iwona Maliszewska oraz Bernadeta Wiatr.

Robotyka łączy elementy matematyki, informatyki, fizyki, i technologii. Budując i programując roboty uczniowie praktycznie wykorzystywali umiejętności nabyte w szkole. "Dotykając nauki" nie tylko przyswajają podręcznikową wiedzę. Kształtują umiejętności twórczego rozwiązywania problemów, myślenia analitycznego, pracy grupowej, zarządzania czasem i zasobami. Może nie potrafią nazwać kształconych umiejętności, ale wykorzystują je bardzo dobrze w praktyce. Duże zainteresowanie warsztatami i frekwencja świadczą również o coraz większym zaangażowaniu rodziców w edukację dzieci. Warsztaty z robotyki wyzwalają w uczestnikach olbrzymie pozytywne emocje. Wszystkie te elementy sprawiają, że zajęcia z robotyki idealnie uzupełniają proces kształcenia i rozwijają kluczowe kompetencje uczniów w zakresie nauk ścisłych, techniki i ICT.

W dniu 1 lutego 2014 roku rozpoczęły się zajęcia projektowe w ramach tury II obejmujące pozostałe 7 grup (pierwotnie planowano 3) a ogółem będzie 11 grup w czasie trwania całego projektu. Wezmą w nich udział uczniowie i uczennice z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Małkini Górnej, ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Skłodowskiej Curie w Małkini Górnej, ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Fryderyka Chopina w Małkini Górnej, ze Szkoły Podstawowej w Prostyni, ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Glinie oraz ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kiełczewie. Ogółem w projekcie weźmie udział 176 uczniów i uczennic z klas IV-VI szkół podstawowych oraz z klas I-III gimnazjów.

Zapraszamy do galerii zdjęć.


Zobacz również

ZIP w Małkini Górnej

5 lutego 2014, UG Małkinia Górna, red. Agnieszka Pleńska

Mobilne stanowisko NFZ Mazowsze ponowie odwiedzi nasz powiat. Tym razem hasło do portalu pacjenta ZIP będzie można odebrać w Małkini Górnej.

Trzeźwy Poranek w Ostrowi i Małkini Górnej

4 lutego 2014, KPP Ostrów Maz., red. Agnieszka Pleńska

Policjanci KPP w Ostrowi Mazowieckiej oraz KP w Małkini Górnej przeprowadzili kolejne działania pn. "Trzeźwy Poranek".

Dźwięk akordeonu w Małkini Górnej (zdjęcia,film)

4 lutego 2014, GOKiS Małkinia Górna, red. Sylwia Ratyńska

Grupa miłośników akordeonu zaprezentowała się w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Małkini Górnej.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Canexpol Sp.z o.o.

ul. Kolejowa 25, Komorowo
07-310 Ostrów Maz.

TWORZYMY W TWORZYWIE

Cezan Salon Meblowy Black Red White

ul. Mieczkowskiego 16 (Galeria TEK, II piętro)
07-300 Ostrów Mazowiecka

Szukasz mebli, które idealnie wpasują się w Twoje wnętrze? Zainspiruj się!

Pixel - okna, drzwi, bramy

ul. Nurska 33 (wjazd od Biegańskiego)
07-320 Małkinia Górna

Ponad 10 lat doświadczenia w stolarce okiennej i drzwiowej!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]