Ferie z Dobrym startem w przyszłość w małkińskim PG 2 (zdjęcia)

Dodano: 22 lutego 2014 08:45, Autor: Hanna Chromińska

Bezśnieżne ferie zimowe - w okolicy nie ma szans nawet na malutkie "białe szaleństwo". Są za to realne szanse na gimnastykę szarych komórek.
Zespół Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych w Małkini Górnej przygotował dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów kilka ambitnych propozycji łączących zabawę z nauką. Jedna z nich jest kolejna edycja "DOBREGO STARTU W PRZYSZŁOŚĆ".

DOBRY START W PRZYSZŁOŚĆ" to projekt edukacyjny realizowany w gminie Małkinia Górna z inicjatywy pani Danuty Włodarczyk, dyrektora Zespołu Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych od 7 września 2013 r. do 31 sierpnia 2014 r.

Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Projektu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Priorytet IX: Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty. Poddziałanie 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych. Całkowita kwota dofinansowania projektu ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego wynosi 370.038,78 zł.
REKLAMA

Celem głównym projektu jest "wyrównanie szans edukacyjnych 144 uczniów gimnazjów z gminy Małkinia Górna poprzez organizację innowacyjnych i specjalistycznych zajęć dodatkowych oraz organizację doradztwa edukacyjno-zawodowego". Działaniach projektowych obejmują między innymi przeprowadzenie zajęć eksperymentalnych Da Vinci w weekendy i w czasie ferii zimowych.

W dniach 17-20.02.14 r. 16 uczniów klas I i II Publicznego Gimnazjum nr 2 osobiście sprawdzało swoją kreatywność w połączeniu z prawami fizyki. Instruktorzy - studenci Politechniki Warszawskiej (Wydział Fizyki oraz Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa) - sprawowali opiekę merytoryczną, inspirowali i czuwali nad prawidłowym przebiegiem doświadczeń.

Tematem pierwszych zajęć były maszyny proste. Pani Elżbieta Zagrajek (specjalność - optoelektronika) i pan Maciej Radomski (specjalność - fizyka medyczna) pokazali zadziwiająco szerokie możliwości zastosowania maszyn prostych. Każdy z uczniów mógł poczuć się Archimedesem ("dajcie mi punkt podparcia, a poruszę kulę ziemską") i zbudować dźwig, zamieniać energię potencjalną na kinetyczną i jak Newton odkrywać zasady dynamiki...
Drugie zajęcia przeznaczono na zabawy światłem. Uczniowie za pomocą przyrządów optycznych zmusili światło by się ugięło, rozszczepiło i załamało, a na zakończenie za pomocą lasera obserwowali mikroorganizmy w kropli wody.

Trzeciego dnia powróciły zagadnienia związane z mechaniką. Panowie Szymon Augustyn i Jakub Bachenek (kierunek Lotnictwo i Kosmonautyka) przypomnieli główne prawa mechaniki oraz w przystępnej formie objaśnili podstawowe wielkości i pojęcia dotyczące wytrzymałości konstrukcji. Zabawy żyroskopem utrwaliły znajomość zasady zachowania momentu pędu, a budowa mostów i wieży z makaronu pokazała, jakie są zagrożenia dla stabilności i wytrzymałości konstrukcji (upadek wieży ze spaghetti nie jest poważną katastrofą, ale widok mostu niszczonego przez trzęsienie ziemi robi duże wrażenie).

Ostatniego dnia przy okazji omawiania mechaniki płynów przywołano kolejne osiągnięcie Archimedesa. Prawo Pascala i równanie Clapeyrona pozwoliły przewidzieć kiedy i dlaczego utonie nurek Kartezjusza. Ostatnim doświadczeniem było sprawdzenie na prostych modelach latających czym jest siła aerodynamiczna i jakie jest jej zastosowanie praktyczne. Miłym akcentem kończącym cykl zajęć eksperymentalnych Da Vinci były drobne upominki i słodycze wręczone przez p. Danutę Włodarczyk i p. dyrektor PG 2 Bogumiłę Krasuską. Obie panie wysoko oceniły poziom merytoryczny zajęć - ,,To prawda, że "wdrożenie innowacyjnych form nauczania i kształtowanie kompetencji naukowo-technicznych" brzmi poważnie i mało zachęcająco. Dla uczniów PG 2 była to po prostu dobra zabawa i okazja do polubienia fizyki".

Na bardzo ciekawy aspekt projektu zwrócił uwagę instruktor p. Maciej Radomski "Najważniejsza dla mnie w tej pracy jest inspiracja, którą - mam nadzieję - dajemy naszym słuchaczom. Staram się zaszczepić uczestnikom zajęć ciekawość świata i zainteresowanie naukami technicznymi. Każdy z nas posiada potencjał intelektualny, czas i możliwości, które może przekuć na wiele zarówno dobrych, jak i złych rzeczy i zdarzeń. Porównałbym to trochę do naszych rąk, które mają potencjał do czynienia dobra i do krzywdzenia. Tą samą ręką możemy kogoś przytulić lub uderzyć - to, co zrobimy, zależy wyłącznie od nas. Chciałbym nakłonić tych młodych ludzi do tego, by wykorzystali swoje możliwości do czynienia dobrych rzeczy przez pracę w inżynierii."


Zapraszamy do galerii zdjęć.



Zobacz również

Konkurs plastyczny w SP nr 2 w Małkini (zdjęcia)

19 lutego 2014, UG Małkinia Górna, red. Agnieszka Pleńska

Uczniowie szkoły bardzo licznie wzięli udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez firmę Duon Dystrybucja S.A. z Poznania pt: "Gaz ziemny - żyj bezpiecznie, wygodnie i ekologicznie".

PIT przez Internet w Małkini

14 lutego 2014, UG Małkinia Górna, red. Agnieszka Pleńska

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowi Mazowieckiej i Wójt Gminy Małkinia Górna serdecznie zapraszają Mieszkańców do skorzystania z możliwości wysłania zeznania podatkowego - PIT przez Internet.

Debata Społeczna w Małkini Górnej

13 lutego 2014, KPP Ostrów Maz., red. Agnieszka Pleńska

Wczoraj w Małkini Górnej odbyła się Debata Społeczna. Tego typu spotkania umożliwiają Policji jak też samorządom wypracowanie wspólnych skutecznych metod eliminowania zagrożeń i problemów.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Busy do Niemiec 24 - Przewozy do Niemiec

Dworzec autobusowy
07-300 Ostrów Mazowiecka

Busy do Niemiec z adresu na adres!

Z.U.H. SERWO Adam Uszyński

ul. Kolberga 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

WYMIEŃ STARY KOCIOŁ GAZOWY NA NOWOCZESNY KONDENSACYJNY

Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej

ul. 3-go Maja 32
07-300 Ostrów Mazowiecka

Jesteśmy z Wami od 1898r.!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]