Na zaproszenie burmistrza licznie odpowiedziało społeczeństwo Ostrowi gromadząc się w świątyni w tym kombatanci, młodzież, nauczyciele, poczty sztandarowe z obecnością także zaproszonych władz samorządowych powiatu, Komendy Powiatowej Policji, Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej, Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna", Koła Łowieckiego Mykita, dyrektorzy szkół, przedszkoli, miejskich jednostek organizacyjnych i spółek, przedstawiciele związków zawodowych, organizacji pozarządowych, Młodzieżowej Rady Miasta, harcerzy z 29. DH Pogodni.
Ks. infułat wygłosił poruszającą homilię. Na zakończenie Mszy św. głos zabrał burmistrz Władysław Krzyżanowski, który w krótkich słowach podziękował celebransom, w szczególności ks. Infułatowi, za liturgię Mszy św. i homilię i poprosił o możliwość wydania w druku treści homilii, która posłuży do nauczania wiedzy o społeczeństwie. Podziękowania przyjęto licznymi oklaskami.
Podziękował także za przyjęcie zaproszenia przez społeczeństwo miasta, i mimo wolnej soboty, za tak liczne przybycie. Następnie podziękował za przyjęcie zaproszenia i przybycie kierownictwa powiatu z Panem Starostą oraz za obecność radnych miasta i powiatu, tak liczną obecność pocztów sztandarowych. Podziękował za oprawę mszy św. Młodzieżowej Orkiestrze Dętej, Panu organiście. Wreszcie podziękował za pomoc w organizacji obchodów tego niezwykłego dnia pamięci narodowej ks. dr Janowi Okule (który nie mógł być obecny z powodu bardzo ważnej konferencji), Jackowi Kalinowskiemu, Dyrektorowi Miejskiego Domu Kultury, Elżbiecie Chojnackiej Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej i pracownikom tych jednostek oraz wszystkim pracownikom Urzędu Miasta na czele z Pierwszym Zastępcą Burmistrza Miasta Panią Danutą Janusz.
Na zakończenie podkreślił, że miasto zawsze współpracuje z wieloma podmiotami przy organizacji ważnych uroczystości. Z tej współpracy zrodził się obywatelski wniosek. Poinformował, że Pani prof. Krystyna Wilczewska zaproponowała, aby w ten dzień udekorować Dąb Wolności wstęgą biało-czerwoną. Przekazał, że Młodzieżowa Rada Miasta oraz harcerze 29. DH Pogodni opasali wstęgą Dąb Wolności tuż przed mszą świętą i został tam zapalony znicz. I wyraził przekonanie, że ten zwyczaj zostanie utrwalony jako element obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrowi Mazowieckiej.
Następnie zgodnie z programem uroczystości ulicami miasta wyruszył procesjonalny przemarsz na cmentarz parafialny, gdzie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze na symbolicznej mogile pułkownika Witolda Pileckiego oraz pod Pomnikiem Mauzoleum Poświęconego Synom i Córkom Ziemi Ostrowskiej Zamordowanym w latach 1939-1956. Burmistrz poprosił, by na cmentarzu nie było wystąpień, a tylko modlitwa kapłana. Modlitwę odprawił ks. kanonik Marek Gruda Wice Dziekan Dekanatu Ostrowskiego, proboszcz parafii pw. Opatrzności Bożej wraz z zebranymi.
Na koniec burmistrz zaprosił wszystkich obecnych do Kina Ostrovia na emisję filmu dokumentalnego "Ucieczka z piekła" o rajdzie śladami ucieczki rotmistrza Witolda Pileckiego z KL Auschwitz. Odpowiedź społeczeństwa była znacząca wraz z licznie przybyłą młodzieżą i harcerzami.
Burmistrz z Panem R. Ejchelkrautem i osobami towarzyszącymi, zapalił też biało-czerwone znicze i złożone zostały kwiaty na rondzie im. Witolda Pileckiego.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.