- Ja w akcji biorę udział już od 2008 roku. Jest to humanitarne ograniczenie niechcianej populacji zwierzaków, nie ma co ukrywać, szczególnie w przypadku kotek biegających po dworze, kilka miotów w ciągu roku to bardzo dużo, a później nie wiadomo co z kociakami robić. I jest tak, że część z nich choruje i umiera, ponieważ nie ma osób, które się mogą nimi zaopiekować. Niestety one odchodzą w dużych cierpieniach, niejednokrotnie z głodu. W dużych miastach ludzie opiekujący się nie swoimi kotami, np. działkowymi, czekają na marzec, czasami cały rok zbierając fundusze na wysterylizowanie kotki, żeby było mniej cierpienia w późniejszym czasie - mówi lek.wet. Karolina Jęczeń. - Mieszkam w Ostrowi nie cały rok i widzę co się dzieje, szczególnie w przypadku psów, cała masa niechcianych, bezpańskich albo i posiadających właściciela biega po ulicach, a potem widzimy suczkę z brzuchem, a za 3 dni już tego brzucha nie ma. Pozostaje pytanie gdzie te szczeniaki są. Niechciane ciążę kończą się tym, że właściciel niewiedzący co zrobić ze szczeniakami czy kociakami, w sposób bardziej humanitarny przynosi ślepy miot do lekarza w celu uśpienia, ale niestety najczęściej sami sobie z tym radzą w okrutny sposób. Mam nadzieje, że dzięki temu, że te zabiegi będą tańsze ludzie chętniej będą je robić - dodaje.
A jakie zalety nie tylko dla zwierzaka, ale i dla właściciela niesie za sobą sterylizacja? - Przede wszystkim sterylizacja i kastracja zwierząt to najskuteczniejszy sposób walki z bezdomnością zwierząt, z "produkcją" niepotrzebnych, niechcianych zwierząt. U suczek i kotek, poza ciążą i niechcianym potomstwem sterylizacja praktycznie eliminuje ryzyko zachorowania na ropomacicze, guzy sutka czy ciążę urojoną. Dzięki zabiegowi pozbywamy się też problemu cieczki i roi. U samców kastracja zmniejsza zachowania agresywne i tzw. włóczęgostwo, likwiduje też potrzebę znaczenia terenu u kocurów - mówi lek.wet. Karolina Falkowska.
- Głównymi zaletami tych kastracji i sterylizacji u dziewczyn jest bardzo znaczne zmniejszenie ryzyka rozwoju wielu chorób niebezpiecznych dla zdrowia. W kwestii zdrowotnej u samców likwiduje ryzyko chorób prostaty czy nowotworu jąder. Tego wszystkiego da się uniknąć wykonując sterylizację i kastrację. Wtedy możemy dłużej cieszyć się towarzystwem naszego zwierzaka. - wyjaśnia lek.wet. Karolina Jęczeń.
Na pewno nie jeden właściciel psa czy kota myślący o sterylizacji zastanawia się czy jest to zabieg bezpieczny - Sterylizacja, jak każdy zabieg odbywający się w narkozie niesie za sobą pewne ryzyko. Ja nigdy nie miałam przypadku, żeby pacjent poddany temu zabiegowi wyszedł nie tymi drzwiami co trzeba. Cały czas dąży się do tego, aby dawać coraz lepsze leki, ważne jest również doświadczenie lekarza. Przy starszych i schorowanych zwierzętach trzeba wykonać dodatkowe badania, sprawdzić stan serca, zbadać krew, niekiedy zrobić rentgen. Przy sterylizacji zwierząt młodych, zdrowych i nie wykazujących żadnych objawów chorobowych to ryzyko jest bardzo niskie. - wyjaśnia lek.wet. Karolina Falkowska.
Zdaniem Karolina Jęczeń jedynym minusem kastracji czy sterylizacji jest tendencja do tycia po zabiegu. Można to oczywiście dość łatwo opanować odpowiednią dietą i odpowiednimi dawkami jedzenia. - Nie jest to duży problem wymagający dużego wysiłku od właściciela. - mówi lek.wet. Karolina Jęczeń. - Sporo osób szczególnie w mniejszych miastach ma jeszcze obawy moralne, nie chce robić krzywdy zwierzakom. Tu należy powiedzieć, że zwierzęta nie odbierają tego w taki sposób. U zwierzaków nie ma czegoś takiego jak moralność. Nie mają poczucia, że coś straciły - dodaje.
Gabinety weterynaryjne przystępują do akcji dobrowolnie, z własnej woli rezygnując z części zysku na rzecz propagowania sterylizacji i kastracji. - To nie może być drastyczna obniżka kosztów, ponieważ podczas zabiegu promocyjnych nie używa się starych nitek ani leków. Zabiegi w ramach akcji są wykonywane dokładnie tak samo jak każdy inny, przy zachowaniu takich samych zasad chirurgicznych np. jałowości, zastosowania pola operacyjnego, rękawic czy sterylizacji narzędzi. I oczywiście tak samo stosuje się bezpieczne i sprawdzone leki - mówi lek.wet. Karolina Falkowska.
- W czasie trwania tej akcji ceny są zdecydowanie promocyjne. W przypadku dużej suki cena jest na granicy opłacalności. Nikt lekarzowi nie dofinansowuje tych zabiegów, to jest po prostu tylko i wyłącznie dobra wola lekarza. - dodaje Karolina Jęczeń.
Ogólnopolskiej Akcji Sterylizacji w Ostrowi Mazowieckiej można wykonać w dwóch gabinetach weterynaryjnych:
Gabinet Weterynaryjny Karolina Falkowska
ul. Akacjowa 4
Ostrów Mazowiecka
Kontakt telefoniczny: 502 314 283
Gabinet Weterynaryjny "Khayman" Karolina Jęczeń
ul. Kilińskiego 2/4
Ostrów Mazowiecka
Kontakt telefoniczny: 600 557 716
źródło zdj. Fundacja For Animals
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.