Ta Gazeta!: W jaki sposób możemy uniknąć oszustwa internetowego?
Rzecznik KPP: Przede wszystkim do oszustw internetowych dochodzi podczas dokonywania zakupów różnych przedmiotów na stronach internetowych np. Allegro. Co jest najważniejsze? Podczas dokonania jakiejkolwiek transakcji w Internecie musimy sprawdzić, z kim mamy do czynienia. Jeżeli mamy zamiar kupić jakiś przedmiot na stronie internetowej, musimy sprawdzić z jakim sprzedawcą mamy do czynienia. Test jest prosty- im więcej pozytywnych komentarzy tym większe szanse, że trafimy na uczciwego sprzedawcę, że transakcja przebiegnie pomyślnie. Najlepszym sposobem jest po prostu zakup przedmiotu za pobraniem (płatność u kuriera). Mamy wtedy możliwość sprawdzenia stanu technicznego zakupu. Warto też ubezpieczyć swoją przesyłkę, ponieważ np. zamiast zamówionego laptopa dostaniemy (jak to się zdarzyło autentycznie) paczkę ryżu...
TG!: Innym przestępstwem, z którym możemy się spotkać, to kradzież tożsamości na portalach społecznościowych np. Facebooku? Jak się chronić?
Rzecznik KPP: Musimy zawsze pamiętać, co i gdzie umieszczamy na portalach społecznościowych. Miejmy świadomość tego, że udostępniane przez nas informacje są dostępne dla każdego użytkownika. Pamiętajmy, że ktoś może zyskać dostęp do naszych zdjęć, do zdjęć naszych bliskich - mogą one zostać zmienione w programach graficznych i bez naszej wiedzy trafić jako ośmieszający nas mem na Kwejka czy Demotywatory... Hasła na portale społecznościowe powinny być bardziej skomplikowane - nie mogą to być w żadnym wypadku kombinacjami złożonymi z naszych imion czy ważnych dat, np. daty urodzenia.
TG!: A jak powinna zachować się osoba, której ktoś włamał się na konto np. portalu społecznościowego?
Rzecznik KPP: Osoba poszkodowana powinna zgłosić się szybko do właściciela danego portalu i zgłosić kradzież konta. Następnie powinna udać się na komisariat policji w celu zawiadomienia i złożenia wniosku dotyczącego kradzieży, powinna także przedstawić wszystkie zgromadzone przez siebie dowody (np. print screany z ekranu komputera, maile zdjęcia itd.) - wszystko to, potwierdza dokonane przestępstwo. Jeśli zależy nam na szybkim rozwiązaniu sprawy należy poszukać osób, które zostały poszkodowane w ten sam sposób co my, ponieważ jeśli sprawa dotyczy większej liczby osób przebieg śledztwa jest bardziej sprawny i skuteczny.
TG!: Jakie istnieją kary takiego przestępstwa?
Rzecznik KPP: Za takiego typu przestępstwa grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności lub wysoka kara pieniężna, mówi o tym Art. 256 Kodeksu Karnego.
TG!: W jaki sposób możemy wytropić, odnaleźć sprawcę tego typu oszustwa?
Rzecznik KPP: Jest to tajna operacja policji, nie mogę wam wyjawić, jak dokładnie to wygląda. W śledztwo przy takiego typu przestępstwach jest zaangażowanych bardzo wielu policjantów z różnych wydziałów - kryminalnego czy technicznego, a śledztwo może trwać długi czas.
TG!: Czy w naszym rejonie często dochodzi do takiego typu zdarzeń?
Rzecznik KPP: Oszustwa tego typu w naszym powiecie ostrowskim zdarzają się coraz częściej np. ostatnim poszkodowanym w naszym rejonie był chłopak, który zamiast iPhona otrzymał w paczce...cegłę. Telefon kupił wpłacając należność bezpośrednio na konto sprzedawcy. Śledztwo trwa do tej pory...
Ze st. sierżant Sabiną Kuczyńską rozmawiali: Kamil Gawkowski, Monika Ziemak, II LO A dziennikarska
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.