Do konkursu "Aktywni dla klimatu", który jest częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej dla klimatu pt. "Zmieniaj nawyki - nie klimat!" skierowanej do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, przystąpiły 194 gimnazja z całej Polski (po pierwszym etapie sklasyfikowano 137).
Aby wziąć udział w konkursie wystarczyło stworzyć Ekozespół z pięciu aktywnych uczniów pod kierunkiem jednego opiekuna i zarejestrować się poprzez panel komunikacyjnym na stroniehttp://www.stopzmianomklimatu.pl. Konkurs składa się z dwóch etapów. Etap pierwszy zakończył się 14.02.2014 r.
"Ekojedynkę" - zespól reprezentujący Publiczne Gimnazjum nr 1 - utworzyli uczniowie z klasy 1b zamieszkujący w różnych miejscowościach gminy Małkinia Górna: Karolina Pisarek, Marta Bednarczyk, Monika Borowa, Julia Rytel-Siłko, Mateusz Maciuszko. "Ekojedynka"pracuje pod kierunkiem nauczyciela geografii - p. Teresy Dmochowskiej.
W pierwszym etapie konkursu "Ekojedynka" stworzyła ekologiczną mapę gminy i raport klimatyczny. Ponadto młodzi ekolodzy zdobyli informacje o wykorzystaniu z odnawialnych źródeł energii oraz o pozytywnych działaniach mieszkańców w zakresie ochrony klimatu - wykorzystania rowerów jako ekologicznego środka przemieszczania się, wymiany żarówek zwykłych na energooszczędne, posiadania sprzętu AGD z klasą "A", oszczędzania wody czy wykorzystania deszczówki.
Publiczne Gimnazjum nr 2 reprezentuje Eko-MAKJO (od pierwszych liter imion) w składzie: Martyna Rukat (3b), Anna Biegaj (3a), Kinga Baczewska (3a), Joanna Wrzosek (3a) i Olga Adamska (3b). Opiekunem grupy jest p. Agata Rostkowska - nauczyciel geografii.
Na podstawie ankiety przeprowadzonej w ponad 150 gospodarstwach domowych dziewczęta z Eko-MAKJO przygotowały ekologiczną diagnozę społeczności lokalnej, a następnie opracowały ekologiczną mapę gminy. Materiały z konferencji "Odnawialne źródła energii jako element zrównoważonego rozwoju", która odbyła się 31.01.2014 r. w Starostwie Powiatowym w Ostrowi Maz. posłużyły do przygotowania apelu, na którym zespół przedstawił odnawialne źródła energii oraz możliwości ich wykorzystania w naszych warunkach geograficznych. Na przeprowadzonych klasach trzecich lekcjach pod nazwą "Zmieniaj nawyki a nie klimat. Sposób na recykling" uczniowie zastanawiali się nad oszczędnością wody, transportem osobowym, dbałością o las oraz oszczędzaniem prądu. Przygotowaniem do pracy w grupach była lekcja poglądowa na temat OZE.
Drugi etap konkursu przebiega pod hasłem "Elektroodpady zbierasz - klimat wspierasz". Jest to akcja środowiskowa polegająca na zorganizowaniu zbiórki zużytych sprzętów elektrycznych, elektronicznych i AGD. Celem tej zbiórki jest uświadomienie mieszkańcom gminy jak szkodliwe dla środowiska są substancje zawarte w zużytym sprzęcie elektronicznym oraz przypominanie o odpowiedniej utylizacji i recyklingu tych urządzeń.
Zbiórka potrwa do 16.04.2014 r., ale już teraz zebrane przez oba zespoły góry elektrośmieci mają imponujące rozmiary.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.