Popołudniami, po zajęciach czas był wypełniony takimi rozrywkami, jak: basen, kręgle, gra w piłkę nożną (na boisku zewnętrznym i na hali), zajęcia sportowe (teambuilding), mecz piłki nożnej drugoligowych drużyn SC Paderborn i Fortuna Düsseldorf, zwiedzanie miasta, muzeum komputerów Hansa Nixdorfa, gdzie zgromadzono zbiory poświęcono technologii informacyjnej i komputerowej od starożytności aż po nowoczesne rozwiązania znane tylko z filmów science - fiction.
W weekend praktykanci brali udział w wyjazdach realizujących program kulturalny i rozrywkowy. W Wolfsburgu spędzili kilka godzin na podziwianiu zgromadzonych w Autostadt Volkswagen samochodów tego koncernu, m.in. Audi, Lamborghini, Porsche, Volkswagen, Seat, Skoda, Bugatti.
Drugi tydzień praktyk obfitował w wyjazdy zgodne z tematem przewodnim projektu, którym był "Ekologia i bezpieczeństwo w rolnictwie". W Harsewinkel uczniowie zwiedzili fabrykę maszyn rolniczych firmy CLAAS. W Deuli w Nienburgu chłopcy mogli sprawdzić własne umiejętności jazdy nowoczesnymi ciągnikami marki Fendt 828 Vario i Deutz-Fahr 6160 TTV.
W pobliżu Deuli praktykujący odwiedzili nowoczesne gospodarstwo mleczne, czerpiące energię z własnej biogazowi. W Kassel zostali oprowadzeni po fabryce części samochodowych koncernu Volkswagena, zaś w Damme oprowadzono wszystkich po fabryce maszyn rolniczych i nowoczesnym centrum logistycznym firmy GRIMME.
Bez wątpienia wyjazd ten pozostanie na długo w pamięci uczestników. Nie tylko zdobyli oni bowiem cenną wiedzę, doświadczenie i umiejętności, ale też poznali kulturę Niemiec oraz rozwijali umiejętności porozumiewania się w języku niemieckim. Wszystko to wykorzystają podczas nauki w szkole, na zajęciach praktycznych czy w trakcie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Odbyty staż będzie też atutem podczas poszukiwania pracy (tak w kraju, jak i za granicą), praktykanci otrzymali bowiem stosowne certyfikaty oraz europass.
W trwającym dwa tygodnie wyjeździe towarzyszyły im panie: Małgorzata Sówka (wspomagająca grupę organizacyjnie i językowo) i Anna Parys, a także - przez tydzień - dyrektor Tadeusz Budzisz. Staż został przeprowadzony i sfinansowany w ramach programu Leonardo da Vinci, dzięki któremu corocznie prowadzone są praktyki zagraniczne dla uczniów kształcących się w lubiejewskich technikach.
Obejrzyj zdjęcia z wyjazdu do Niemiec:
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.