Uczniowie Technikum Budownictwa na praktyce w Niemczech (zdjęcia)

Dodano: 29 kwietnia 2014 10:09, Autor: ZS nr 1, red. Agnieszka Pleńska

W czasie pobytu i odbywania praktyki uczniowie uczestniczyli w seminariach i szkoleniach obejmujących zagadnienia z zakresu nowych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych stosowanych w budownictwie.
W dniach 16- 29 marca 2014 roku grupa 17 uczniów klasy II i III Technikum Budownictwa oraz dwoje nauczycieli Zespołu Szkół Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej wzięło udział w realizacji projektu programu Unii Europejskiej polegającym na odbyciu praktyki zawodowej w zagranicznym ośrodku szkoleniowym. Projekt był realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki a finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Temat szkolenia to "Staże budowlane w Niemczech początkiem rozwoju ścieżki zawodowej na europejskim rynku pracy". Partnerem zagranicznym był Zakład Promowania Kształcenia Zawodowego Związku Przemysłu Budowlanego Berlina-Brandenburgii (Berufsförderungswerk e.V. des Bauindustrieverbandes Berlin-Brandenburg e.V.) z siedzibą w Poczdamie. Szkolenie odbyło się w ośrodku "Doskonałości dla zrównoważonego budownictwa" w Cottbus, który jest filią BFW.
REKLAMA


W czasie pobytu i odbywania praktyki uczniowie uczestniczyli w seminariach, spotkaniach i szkoleniach obejmujących zagadnienia z zakresu nowych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych stosowanych w budownictwie.

Głównymi celami projektu było zapoznanie się z nowymi trendami i technologiami w budownictwie, nabycie praktycznych umiejętności w zakresie robót budowlanych, podwyższenie poziomu wykształcenia zawodowego uczniów do standardów europejskich, lepsze przygotowanie do zaliczenia kwalifikacji zawodowych, doskonalenie umiejętności językowych (w tym języka zawodowego) oraz zwiększenie możliwości zatrudnienia po ukończeniu szkoły.

Poza zagadnieniami ściśle fachowymi, uczniowie mieli również możliwość zapoznania się z nowymi formami i metodami uczenia się, systemem szkolenia i doskonalenia zawodowego w Niemczech, organizacją placówek kształcenia i doskonalenia zawodowego w Niemczech oraz poznania obcej kultury, obyczajów i dnia codziennego mieszkańców Niemiec.

Realizacja programu szkoleniowego odbywała się w dobrze wyposażonych działach szkoleniowych, gdzie uczniowie mieli do dyspozycji niezbędne narzędzia i przyrządy budowlane potrzebne do prowadzenia prac murarskich. Zajęcia prowadzili wysoko wykwalifikowani szkoleniowcy, którzy posiadali bardzo dużą wiedzę teoretyczną, a w szczególności umiejętności praktyczne z zakresu budownictwa.

Zajęcia odbywały się na dwóch działach, a uczniowie pracowali w grupach. Przez pierwszy tydzień na dziale stolarskim, gdzie wykonywane były stelaże drewniane pod sklepienia kolebkowe oraz rusztowanie podtrzymujące owe sklepienia. Każda z grup pracowała na własnym stanowisku roboczym. Elementy były tworzone od podstaw przez uczniów, czyli docinane desek oraz krawędziaków pod wymiar, aby mogły z nich powstać gotowe konstrukcje. Uczniowie zaciekle ze sobą konkurowali, nikt nie chciał zostać z tyłu, jednak napotykali na swojej drodze różne problemy, które musieli rozwiązać samodzielnie dzięki logicznemu myśleniu i sprytowi.

Po stworzeniu stelażu nośnego sklepienia oraz jego rusztowania prace zostały przeniesione na kolejny dział murarski, gdzie uczniowie po raz kolejny zostali podzielni na grupy. Na początku musieli oni sprawdzić poziom podłogi, okazało się że jest ona wykonana ze spadkiem, co trzeba było uwzględnić przy ustawianiu pierwszej warstwy cegieł. Uczniowie po rozrysowaniu na posadzce miejsca postawienia ścian przystąpili do ich murowania. Wszyscy z zaciekłością porwali się do murowania łuków i z czasem wszystko zaczynało nabierać wyglądu. Gdy budowle były gotowe wyglądało to imponująco, a uczniowie byli z siebie bardzo zadowoleni i dumni.

Zajęcia były interesujące i dające możliwość nabycia pewnych praktycznych umiejętności z zakresu prac budowalnych związanych z przygotowywaniem szalunków drewnianych i murowaniem.

W czasie pobytu oprócz zajęć teoretycznych i praktycznych młodzież miała zorganizowane wycieczki do zakładów produkcyjnych. Jedną z nich była wizyta w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Jänschwalde. Przedstawiciele kopalni zaprezentowali jej historię, teren jaki zajmuje dzisiejsza kopalnia oraz wydobycie. Uczniowie z bliska mieli okazję zobaczyć jak rozłożone są pokłady węgla brunatnego w ziemi, jak również w jaki sposób i jakiego sprzętu się używa do jego wydobycia. W bliskim sąsiedztwie kopalni znajduje się elektrownia Jänschwalde, gdzie wykorzystywany jest wydobywany węgiel.

Dodatkowo po zajęciach w godzinach popołudniowych czas był wypełniony różnymi rozrywkami takimi jak: basen, kręgielnia, park rozrywki oraz zwiedzanie miasta Cottbus i muzeum lotnictwa.

Ważnym elementem szkolenia była realizacja programu kulturowego oraz doskonalenie umiejętności językowych, które odbywało się podczas zajęć szkoleniowych jak również w bezpośrednich kontaktach przy zakupach, zwiedzaniu czy spotkań towarzyskich z ich niemieckimi rówieśnikami przebywającymi na praktykach.

W ramach programu kulturowego młodzież odbyła wycieczkę do Berlina i Drezna, podczas której w Berlinie zwiedziła siedzibę parlamentu - Reichstag, Bramę Brandenburską oraz wiele innych ciekawych historycznych miejsc. Dodatkową atrakcją była wizyta w muzeum figur woskowych, gdzie każdy zrobił sobie zdjęcie z wybraną figurą znanej osoby. Drezno zwane "miastem baroku" zachwyciło wszystkich piękną architekturą zabytków w szczególności późnobarokowego zespołu architektonicznego Zwinger -znajdującego się w centrum Drezna, zamku rezydencji książąt Saksonii jako przykład sztuki renesansowej i barokowej oraz pięknym położeniem miasta nad rzeką Łabą.

Bez wątpienia wyjazd ten pozostanie na długo w pamięci uczestników. Nie tylko zdobyli oni cenną wiedzę, doświadczenie i umiejętności, ale poznali kulturę i obyczaje Niemiec oraz rozwijali umiejętności porozumiewania się w języku niemieckim. Wszystko to wykorzystają podczas nauki w szkole, na zajęciach praktycznych czy w trakcie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Odbyty staż będzie też atutem podczas poszukiwania pracy (tak w kraju, jak i za granicą).

Na koniec stażu uczniowie otrzymali od Instytucji przyjmującej certyfikat potwierdzający nabytą przez nich wiedzę i umiejętności, które będą mogli wykorzystać w dalszej nauce i przyszłej karierze zawodowej, a na spotkaniu podsumowującym projekt wszyscy otrzymają certyfikat Europass Mobility określany mianem europejskiej ścieżki kształcenia.

Zobacz zdjęcia z wyjazdu w naszej galerii.



Projekt był realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca, Komisja Europejska
nie odpowiada za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.

Ogólna kwota dofinansowania projektu to 128, 574 złotych.


Zobacz również

Maturzyści pożegnali się z Rubinkiem (zdjęcia)

26 kwietnia 2014, Sylwia Ratyńska

Kilkadziesiąt maturzystów z Zespołu Szkół nr 1 zakończyło w piątek rok szkolny. Były kwiaty, przemowy, nagrody i łzy wzruszenia.

Spotkanie z podróżnikiem i fotografem w Rubinku

28 marca 2014, ZS nr 1

Gościem klas dziennikarskich we wtorek był Leszek Szczasny - raciborzanin, z wykształcenia politolog i filozof (UJ), a z zamiłowania społecznik, fotograf i przede wszystkim niezależny globtroter.

Uczniowie Rubinka na Olimpiadzie Techniki Samochodowej (zdjęcia)

26 marca 2014, ZS nr 1

Dnia 22 marca 2014 uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 uczestniczyli w XV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Techniki Samochodowej zorganizowanej przez miesięcznik "Auto Moto Serwis".

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Lewiarz Development Sp. z o.o.

ul. Wiejska
07-300 Ostrów Mazowiecka

Osiedle Przy Wiejskiej - wkrótce w sprzedaży!

Transport Towarowy SZABŁOWSKI S.C.

ul. Małkińska 9
07-300 Ostrów Mazowiecka

Koparki, kruszarki, wywrotki, podnośniki koszowe. Sprawdź ofertę!

ZHUP "MARK" S.C. Ryszard Kunka Marcin Kunka

ul. Sikorskiego 51A
07-300 Ostrów Mazowiecka

Meble wysokiej jakości na zamówienie!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]