-Zajęcia dla dzieci ze specjalnymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji prowadzą panie Marzena Pszczołowska i Renata Bojanowska.
Podczas tych zajęć przeprowadzane są ćwiczenia mające na celu usprawnienie zaburzonych funkcji odpowiedzialnych za pisanie i czytanie. Są to głównie ćwiczenia doskonalące analizę i syntezę słuchową i wzrokową, koordynację wzrokowo - ruchową, ćwiczenia manualne i grafomotoryczne. Podczas każdych zajęć uczniowie słuchają bajki terapeutycznej. Która dostarcza uczniom nowych doświadczeń, poszerza zasób słownictwa, wspiera ich rozwój osobowości. Na zajęciach przeprowadzane są ćwiczenia z kinezjologii edukacyjnej czyli gimnastyka mózgu.
- Zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych prowadzi pani Beata Bednarczyk. Zajęcia te mają za zadanie wyrównywanie braków w wiadomościach i umiejętnościach uczniów, rozwijanie umiejętności matematycznych, ułatwianie umiejętności liczenia poprzez ćwiczenia koncentracji uwagi, rozwijanie spostrzegawczości, rozwijanie umiejętności, motywowanie uczniów do przezwyciężenia trudności w nauce.
- Zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami mowy prowadzi pani Joanna Gniazdowska.
Zajęcia realizowane są w II grupach uczniów, po 4 osoby. Praca obejmuje ćwiczenia fonacyjne, słuchowe, leksykalne, usprawniające motorykę i kinestezję narządów mowy oraz ćwiczenia logorytmiczne. Logopeda pokazuje i objaśnia ułożenia narządów artykulacyjnych, następnie wykonywana jest próba wywołania prawidłowo brzmiącej głoski. Kolejnym etapem ćwiczeń jest utrwalenie i zautomatyzowanie nowej, prawidłowej głoski.
- Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów szczególnie uzdolnionych polonistycznie prowadzi pani Wioletta Wajszczyk. Celem zajęć jest kształtowanie u uczniów zdolnych myślenia twórczego, rozwijanie oryginalności, umożliwienie uzyskania wiedzy o wyższym poziomie trudności, zgodnie z rozwojem intelektualnym i uzdolnieniami, rozwijanie techniki czytania, kształtowanie pozytywnej samooceny. Wśród zadań tych zajęć jest: poszerzenie treści programowych i poza programowych, stopniowanie trudności i różnicowanie treści, umożliwienie poznania przez ucznia samego siebie i swoich możliwości, tworzenie środowiska wychowawczego, stymulującego rozwój uzdolnień i postaw twórczych.
- Zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów - gra w szachy prowadzi Arkadiusz Przeździecki. Głównym celem projektu jest wsparcie edukacji matematycznej w edukacji wczesnoszkolnej. Wyniki badań międzynarodowych i nielicznych polskich wskazują na rozwój - "powiększenie objętości" pamięci. Królewska gra rozwija i ćwiczy również wyobraźnię przestrzenną dziecka, poprawną koordynację ruchów, uczy określania odległości między przedmiotami, stron świata, kierunków lewo - prawo itd. To żywa lekcja geometrii, która w sposób często przez ucznia niewidoczny, pomoże mu w matematyce, fizyce, nawet technice i geografii.
Jeszcze ważniejszy jest wpływ szachów wpływ szachów na psychikę dzieci. Uczą skutecznego działania pod presją, nie poddawania się nawet w najtrudniejszej sytuacji, odpowiedzialności, ponoszenia konsekwencji własnych decyzji. Grając w szachy dziecko uczy się radzić sobie ze stresem i porażką. Rozwija opanowanie, koncentrację, determinację, cierpliwość, wytrwałość, odwagę. Młody człowiek uczy się szacunku do przeciwnika, gdyż żadnego przeciwnika nie można zlekceważyć. Gra w szachy przygotowuje do zdrowej rywalizacji i postępowania według zasad fair play. Nie ma w niej miejsca na brutalność, wyzwiska i wulgaryzmy.
Wszystkie te zajęcia odbywają się z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych, których szkoła otrzymała w ramach tego projektu na kwotę ponad 15 tysięcy złotych. Beneficjentem tego projektu jest Gmina Andrzejewo.
źródło zdj. UG Andrzejewo
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.