Będziemy stąpać po swych własnych schodach.
Nikt o tym jeszcze nie mówił nikomu,
Lecz wiatr już o tym szepcze po ogrodach"
L. Staff "Pierwsza przechadzka"
W miejscu szczególnym, w Ostrowi Mazowieckiej, tu, gdzie kiedyś stał Browar - w czasie wojny miejsce kaźni, w którym męczono i mordowano ludzi; tu, gdzie teraz stoi budynek Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum Publicznego nr 1; w miejscu szczególnym, gdzie młode pokolenie poznaje i pielęgnuje pamięć o tych, którzy zginęli ZA BOGA, ZA HONOR, ZA OJCZYZNĘ, ZA WOLNOŚĆ, w tym szczególnym miejscu wieczorem 28 maja 2014 roku odbyła się uroczystość upamiętniająca BOHATERÓW II WOJNY ŚWIATOWEJ.
W atmosferze zadumy i skupienia zebrani na sali gimnastycznej Gimnazjum Publicznego nr 1 goście - pan Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka Władysław Krzyżanowski, pani dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Dorota Ziemczyk, przedstawiciele Związku Sybiraków p. Tadeusz Jemielita i p. Mirosław Tomasik, pani Hanna Sasinowska - radna miasta, przedstawiciele rodzin podporucznika Andrzeja Skoniecznego i aspiranta Jana Huka, zamordowanych przez NKWD w Katyniu, rodzice oraz pani dyrektor Gimnazjum Publicznego nr 1 Ewa Subda, uczniowie i nauczyciele GP1 przenieśli się w niezwykle wzruszający, ale i okrutny czas II wojny światowej.
Artyści - uczniowie gimnazjum, którzy zasiedli wokół zainscenizowanego ogniska, rozpoczęli swą opowieść o ludziach i wydarzeniach, o "polskich drogach" naznaczonych krwią, cierpieniem i śmiercią. Przywołane zostały miejsca kaźni - Browar, Treblinka, Biel, obozy jenieckie w Grądach i Komorowie, bitwy w Czerwonym Borze, pod Jarząbką i Pecynką. Przypomniano mieszkańców Ostrowi, Polaków i Żydów, zamordowanych na dziedzińcu Liceum czy w ostrowskiej synagodze. Wspomniano też Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata - tych, którzy narażając siebie i swoich bliskich, ratowali życie innym. Zabrzmiał głos Ireny Sendlerowej, której słowa: Trzeba walczyć o dobro. Dobro musi zwyciężyć. Musi zwyciężyć i wierzę w to, i dopóki jeszcze będę żyła i dopóki mi sił starczy, będę głosiła, że najważniejsze jest dobro. Miłość, tolerancja i pokora... mogą być prawdziwym mottem i przesłaniem tego niezapomnianego wieczoru.
Przywołano także ludzi działających w organizacjach konspiracyjnych Wilki, Związek Walki Zbrojnej, Opocznik 12, nauczycieli - K. Warchalskiego, J. Cichonia, H. Rubinkowską - prowadzących w czasie okupacji tajne nauczanie.
Wszystkim znanym i bezimiennym bohaterom oddaliśmy hołd podczas Apelu Poległych odczytanym przez Rafała Wójcika, a pod tablicami pamiątkowymi zapaliliśmy znicze i złożyliśmy kwiaty.
Tej niezwykłej opowieści towarzyszyły przepiękne piosenki w wykonaniu Olgi Gajewskiej, Aleksandry Radomskiej, Zofii Krzyżanowskiej, Julii Malec, Karoliny Czarkowskiej, Weroniki Borowej oraz zespołu Appassionata przy akompaniamencie Anny Ryszewskiej, Nikoli Brzostek, Alicji Krzyżak i Damiana Romanika, poruszające utwory poetyckie recytowane przez Olę Radomską, Michała Prusaka, Patrycję Zadrogę, scenografia przygotowana przez uczniów klasy IIIb pod okiem Emilii Czaplarskiej i wychowawczyni, pani Jolanty Malec, oraz prezentacja multimedialna, opracowana przez Julię Malec i Aleksandra Malca. W głównych rolach w przedstawieniu wystąpili Natalia Malec, Miłosz Kesler, Kacper Kaczmarczyk, Radosław Rakowiecki, Bartosz Jary, Ewa Zawadzka, Marcin Radomski, Michał Głębocki, Aleksander Tyszka, Agnieszka Ryszewska, Adam Dębiński, Anna Zadroga i Mikołaj Radgowski. Jeden z utworów poetyckich został zilustrowany walcem w wykonaniu Agnieszki Ryszewskiej i Pawła Jasionka.
Reżyserką przedstawienia i autorką scenariusza była pani Beata Rydzewska, zaś za aranżację utworów muzycznych i przygotowanie zespołu wokalno-instrumentalnego odpowiadała pani Agnieszka Jakubiak.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.