Po wydaniu przez Stowarzyszenie Ziemia Wąsewska książki "Wąsewo i Okolice w legendzie, opowieści i fotografii" pojawiły się opinie, że w książce brakuje tekstu, może nawet rozdziału, przedstawiającego kompleksowo historię okolic Wąsewa. Celem wydania poprzedniej pozycji nie było opisanie dziejów naszej gminy, tylko umożliwienie mieszkańcom przedstawienia własnych opracowań dotyczących najbliższej okolicy. W opracowaniach tych nie znalazł się tekst, który spełniałby wspomniane oczekiwania, stąd jego brak w książce. Myślę, że stało się tak też dlatego, że do tej pory nie było takich opracowań. Znany jest jedynie tekst ks. Witolda Jemielitego, dotyczący historii cudownego obrazu Matki Boskiej Wąsewskiej i parafii Wąsewo, powstały ponad ćwierć wieku temu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców członkowie stowarzyszenia podjęli próbę opisania wydarzeń i instytucji związanych z Wąsewem i okolicami. Drugie wydanie zostało uzupełnione o teksty historyczne oraz nowo pozyskane zdjęcia. Z książki między innymi możemy dowiedzieć się, że: ..."Początki osadnictwa na terenie gminy Wąsewo sięgają czasów bardzo odległych, zachowały się tu bowiem ślady świadczące o obecności ludzkiej już w epoce kamienia - okres mezolitu (8000 lat p.n.e.) osada kultury niemeńskiej(VII-IV tys.p.n.e.) i neolitu (4000 lat p.n.e). Badania archeologiczne potwierdzają też ślady osadnictwa kultury trzcinieckiej z wczesnej epoki brązu i kultury łużyckiej z wczesnej epoki brązu, kultury grobów kloszowych z wczesnej epoki żelaza oraz kultury przeworskie z młodszego okresu przedrzymskiego i wczesnego okresu rzymskiego osadnictwa z okresu wpływów rzymskich, wczesnego średniowiecza, średniowiecza i późnego średniowiecza.
Najstarsze źródła pisane potwierdzają istnienie już na przełomie XIV i XV wieku obok Wąsewa też Wysocza, Trynos, Rynku, Przyborowia, Brudek, Brzezienka, Rząśnika, Mokregolasu, Grądów, Zgorzałowa i Rososzy."....
Dysponujemy także szeregiem źródeł materialnych w postaci dokumentów pisanych łaciną i po rosyjsku, jak też map, utworów literackich i zdjęć. Doskonałym źródłem historycznym są księgi parafialne i metrykalne Parafii Wąsewo doskonale zachowane od 1646 roku, z których można ustalić z imienia i nazwiska mieszkańców oraz ich status społeczny. Po opracowaniu tych źródeł zamierzamy wydać obszerniejsze wydawnictwo poświęcone temu zagadnieniu.
Czytającym życzę miłej lektury i inspiracji do własnych odkryć i poznawania historii tuż za progiem własnego domu.
Książka jest rozprowadzana przez Stowarzyszenie Ziemia Wąsewska. Chętnych prosimy o kontakt poprzez Urząd Gminy w Wąsewie.
Cezary Pałubiński
źródło zdj. UG Wąsewo
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.