Dwa lata temu Polacy wspólnie czytali "Pana Tadeusza", rok temu wrócili do utworów A. Fredry. Tegoroczne Narodowe Czytanie w dn. 06.09.14 było okazją do pokrzepienia serc lekturą "Trylogii". Do akcji przyłączyły się teatry, szkoły, domy kultury, biblioteki i sceny koncertowe w całym kraju. Dzieła Henryka Sienkiewicza czytano także w kilku miejscach Europy - od Ukrainy, Białorusi i Litwy, przez Szwecję, Rzym i Holandię aż do Dublina. Wśród ponad 1600 miejsc biorących udział w akcji znalazły się dom zdrojowy, szpital oraz... areszty śledcze.
Czytanie książek w bibliotece wydaje się rzeczą oczywistą, dlatego personel Gminnej Biblioteki Publicznej w Małkini dołożył wszelkich starań, by Narodowe Czytanie "Trylogii" wyróżniało się godną oprawą i wyjątkową atmosferą. Imprezę objął patronatem Wójt gminy M. Kubaszewski, a czytelnicy wsparli przygotowywanie scenografii dostarczając rekwizyty i wykonując prace plastyczne (szczególne podziękowania należą się pp. Magdalenie Ogonowskiej oraz Tomaszowi i Danielowi Lińskim).
Narodowe Czytanie "Trylogii" w Gminnej Bibliotece Publicznej w Małkini rozpoczęło się punktualnie w południe po krótkiej prezentacji postaci Henryka Sienkiewicza i jego twórczości. Pierwszy fragment przeczytała Lidia Kowińska - dyrektor biblioteki. Następnie opisy bitew pod Beresteczkiem (fragment "Ogniem i mieczem"), Pilicą (fragment "Potopu") i Chocimiem (fragment "Pana Wołodyjowskiego") czytali kolejno: Danuta Włodarczyk - dyrektor ZOSziPO, Adam Przesmycki - v-ce przewodniczący Rady Gminy, Grażyna Długoborska z Rady Gminy, Stefan Rostkowski z Rady Powiatu, Andrzej Sadowski - dyrektor GOKiS, Marek Kozłowski - kierownik NZOZ MAK-MED, Bogumiła Krasuska - dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 2, Mieczysława Porucznik - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2, nauczyciele i uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1, Publicznego Gimnazjum nr 2, Szkoły Podstawowej w Kańkowie, Zespołu Szkół im. Staszica oraz miłośnicy literatury, którzy przyjęli zaproszenia na wspólne czytanie. Przeczytano 42 fragmenty "Trylogii", a ostatnim lektorem był ks. kanonik Henryk Stawierej - proboszcz parafii pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła.
Biblioteka uhonorowała lektorów "Trylogii" pamiątkowymi dyplomami i zakładkami. Każdy, kto przyniósł własny egzemplarz "Trylogii", mógł dodatkowo upamiętnić swój udział w Narodowym Czytaniu okolicznościową pieczęcią. Narodowe Czytanie "Trylogii" w Gminnej Bibliotece Publicznej w Małkini zakończyła nieformalna dyskusja na temat ulubionych dzieł H. Sienkiewicza.
Za rok, podczas czwartej odsłony akcji, bohaterem Narodowego Czytania będzie "Lalka" Bolesława Prusa. Gminna Biblioteka Publiczna w Małkini już dziś zaprasza na kolejne wspólne czytanie i informuje, że osoby, które z różnych powodów nie wzięły udziału w tegorocznym Narodowym Czytaniu mogą podstemplować własne egzemplarze "Trylogii"- okolicznościowa pieczęć jest w bibliotece do dyspozycji czytelników.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:
Narodowe Czytanie "Trylogii" w Gminnej Bibliotece Publicznej w Małkini (06.09.2014)
Ilość zdjęć w albumie: 36
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.