Kolejnym krokiem jest zawiadomienie o zagubieniu dokumentów urzędów, które te dokumenty wydały. Zwykle jednocześnie składane są wnioski o wydanie nowych dokumentów.
Jeżeli jest to dowód osobisty to zgłasza się w najbliższym urzędzie miasta/gminy. Wymaga to osobistego stawiennictwa osoby, która utraciła dowód. Zgłaszający otrzyma zaświadczenie potwierdzające zgłoszenie i jego dane.
W przypadku utraty paszportu należy zgłosić w jednym z punktów paszportowych (za granicą - w punkcie konsularnym).
O utracie prawa jazdy należy poinformować wydział komunikacyjny właściwego urzędu. Robi się to zwykle łącznie ze złożeniem wniosku o wydanie wtórnika.
Zawiadomienie o utracie dowodu rejestracyjnego pojazdu i wniosek o wydanie wtórnika należy złożyć w wydziale komunikacji starostwa powiatowego lub urzędu miasta, który wydał nam dowód. Po złożeniu wniosku o wydanie urząd dokonuje rejestracji czasowej pojazdu na 30 dni.
Informujemy, że w przypadku zagubienia dokumentu i poinformowania o jego kradzieży organu ścigania, narażamy się na odpowiedzialność karną z art. 238 k.k.
Art. 238 Kodeksu Karnego mówi: Kto zawiadamia o przestępstwie lub o przestępstwie skarbowym organ powołany do ścigania wiedząc, że przestępstwa nie popełniono, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.