Wycieczka pierwszaków do Gliny (zdjęcia)

Dodano: 26 września 2014 08:25, Autor: SP nr 1, red. Agnieszka Pleńska

Podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym wszyscy uczniowie z klas pierwszych wraz ze swoimi wychowawcami oraz pedagogiem i psychologiem szkolnym uczestniczyli w  edukacyjnych warsztatach integracyjnych we wsi Glina w  gminie Małkinia Górna.
Zajęcia integracyjno - edukacyjne odbywały się w  autentycznej zagrodzie z lat trzydziestych XX wieku, w której do dnia dzisiejszego zachowały się drewniany dom mieszkalny, zabudowania inwentarskie i gospodarcze. Gospodarstwo położone jest na skraju Puszczy Białej na obszarze NATURA 2000. Jest to miejsce pełne uroku. Malownicze łąki, piękny, urozmaicony las rosnący na skarpie, z której roztacza się widok na Bug meandrujący rozległą, zaciszną doliną. W ramach Europejskiej Sieci Natura 2000 Puszcza Biała stanowi obszar specjalnej ochrony ptaków (Dyrektywa Ptasia). Na terenie ostoi występuje co najmniej 29 gatunków ptaków z załącznika I Dyrektywy Ptasiej oraz 13 gatunków z Polskiej Czerwonej Księgi. W najbliższym sąsiedztwie gospodarstwa zostało zidentyfikowanych kilka chronionych ptaków: bociany czarny i biały, wszystkie gatunki dzięciołów - także czarny i zielony, trzmielojad, rybitwa rzeczna, dudek, muchołówka szara, żuraw. To tylko niektóre z nich. Las, łąki i rzeka to siedliska niezliczonych roślin i zwierząt. Wiele z nich to gatunki rzadkie i chronione.

Oczywiście poza walorami otoczenia leśnego odwiedzane przez nas gospodarstwo agroturystyczne zaoferowało naszym pierwszoklasistom dużo atrakcji (nie mówiąc już o tym, że nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z  przyrodą). Tu wszystkiego można dotknąć, powąchać i spróbować. Tu można zaprzyjaźnić się ze zwierzętami. Uczniowie poznali hodowane w gospodarstwie kozy, które są zwierzętami niezwykłymi, inteligentnymi, komunikatywnymi Łatwo zaprzyjaźniają się z ludźmi, ale potrafią zachować swoją indywidualność. Mogą żyć na terenach ubogich w  pożywienie, wykorzystując każdy listek, każde źdźbło trawy. Ale kiedy mają jedzenia pod dostatkiem stają się wybredne. Zjadają przede wszystkim rośliny pogardliwie nazywane chwastami, czyli zioła, które są znakomitym źródłem witamin i mikroelementów oraz substancji leczniczych.
REKLAMA


Nasi uczniowie czynnie uczestniczyli w życiu gospodarstwa, wykonywali razem z  opiekunami różnorodne prace: karmili, pielęgnowali i  próbowali doić kozy; pracowali w ogrodzie zgodnie z porą roku i zmianami zachodzącymi w  przyrodzie. Poznawali w ten sposób życie i zwyczaje zwierząt, żyjących w  gospodarstwie oraz rośliny uprawiane w ogrodzie, sadzie i w polu. Na zakończenie zadawali mnóstwo pytań, którym wręcz nie było końca.

Oczywiście oprócz zajęć edukacyjnych był również czas na ruchowe zabawy integracyjne oraz zajęcia plastyczno-artystyczne. Nie obyło się także bez smacznych przekąsek, w tym degustacji mleka i  sera koziego pod hasłem "Kolorowe kanapki - odżywiamy się zdrowo, jemy estetycznie". Tu nasi wychowankowie uzyskali informacje o tym, że kolorowo "ubrane" kanapki smakują lepiej i są zdrowsze. Pomidory, papryka i to "coś zielone", czyli zioła też służą do jedzenia, a ponadto ładnie wyglądają i przyjemnie pachną. Okazuje się także, że zwykły kompot może być niezwykły - jeśli jest zrobiony z  tajemniczych owoców, a nawet kwiatów. Jednym słowem było "magicznie" i  był to naprawdę wspaniale spędzony czas, gdzie zarówno uczniowie, jak i ich opiekunowie twórczo się integrowali. Tego typu zajęcia stały się już tradycją SP nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej.

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że warto od najwcześniejszych lat obcować z przyrodą, która przez wieki inspirowała rozwój duchowy i twórczy człowieka. Rytm życia na wsi narzucają pory roku i związane z tym zmiany w  przyrodzie. W dalekiej przeszłości ludzie wierzyli w istnienie duchów rządzących przyrodą i usiłowali zdobyć ich przychylność. Stąd wzięły się obrzędy, magia przedmiotów i zachowań, nakazy i zakazy. Wiele z nich przeniknęło do obrzędów religijnych, inne przetrwały w przekazywanych z  pokolenia na pokolenie zwyczajach dnia codziennego. Od powitania wiosny, po Noc Świętojańską niemal każdy dzień wiąże się z jakimś zwyczajem, wierzeniem lub zabiegiem magicznym. Przyroda uspokaja, jednoczy i sprzyja integracji.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas.
psycholog SP nr 1 Robert Jagielski




Zobacz również

Roztańczona Jedynka (zdjęcia)

17 września 2014, SP nr 1, red. Agnieszka Pleńska

Uczniowie SP1 z klas 1-6 mieli możliwość po raz drugi uczestniczyć w warsztatach tanecznych, które prowadziła Marta "Mamuśka" Dąbrowska z instruktorami tańca ze studia Freeway Dance Studio.

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2014/2015 w Jedynce (zdjęcia)

4 września 2014, SP nr 1, red. Agnieszka Pleńska

Skończyło się upalne lato, o czym świadczyło zachmurzone niebo dając znak, że do szkoły już czas. Tego dnia, czyli 1 września nauczyciele, uczniowie i rodzice zebrali się na dziedzińcu szkolnym, aby rozpocząć nowy rok szkolny.

Wakacyjne zajęcia w Jedynce (zdjęcia)

6 sierpnia 2014, Agnieszka Pleńska

Wczoraj w Gimnazjum Publicznym Nr 1 odbyły się zajęcia sportowe. Uczniowie rozegrali wirtualny i prawdziwy mecz piłki nożnej.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Transport Towarowy SZABŁOWSKI S.C.

ul. Małkińska 9
07-300 Ostrów Mazowiecka

Koparki, kruszarki, wywrotki, podnośniki koszowe. Sprawdź ofertę!

KARO-MEBLE

ul. Wileńska 13
07-300 Ostrów Mazowiecka

MEBLE PRODUKOWANE NA INDYWIDUALNE ZAMÓWIENIE KLIENTA

Z.U.H. SERWO Adam Uszyński

ul. Kolberga 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

WYMIEŃ STARY KOCIOŁ GAZOWY NA NOWOCZESNY KONDENSACYJNY

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]