Otwierając konferencję p. Andrzej Matuszewicz - Dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach i p. Edward Kopówka - Kierownik Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince przypomnieli, że Treblinka jest miejscem pamięci dla wielu narodów, a w karnym obozie pracy Treblinka I obok Polaków przebywali także Romowie i Żydzi.
Wspólnym mianownikiem wystąpień p. Wiesława Wysoka z Państwowego Muzeum na Majdanku i p. Artura Zawadki z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie były rozważania na temat funkcjonowania przestrzeni wspominania w świadomości ludzi współczesnych, których kulturę historyczną kształtują w coraz większym stopniu wizualizacje i happeningi.
Mniej znane fakty z historii Treblinki - w szczególności Holokaust Romów - w poruszający sposób nakreślił p. Krzysztof Bukowski z IPN w Szczecinie Delegatura w Koszalinie.
Dr Caroline Sturdy-Colls - archeolog sądowa z Wydziału Badań Sądowych i Kryminalistyki Staffordshire University, która wraz z grupą brytyjskich badaczy prowadzi badania na terenie obu kompleksów, przedstawiła znaleziska z Treblinki I i Obozu Zagłady oraz płynące z nich wnioski.
Omawiając literackie wizje Treblinki p. Artur Ziontek - historyk literatury i autor wielu publikacji poświęconych Podlasiu - przywołał wstrząsający wiersz Władysława Szlengla "Mała stacja Treblinki" i opowiadanie Arno Surmińskiego "Wypaść z gniazda" z tomu "Wypaść z gniazda. Opowieści z Kalischken". Zaprezentowane przez p. Rafała Dmowskiego z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach zestawienie historiograficznych obrazów Obozu Zagłady i Karnego Obozu Pracy w Treblince pokazało nierówne traktowanie obu tych tematów. Większość utworów o charakterze pamiętnikarskim i wspomnieniowym skupia się na Obozie Zagłady, natomiast losy Polaków z Obozu Karnego są udokumentowane znacznie słabiej.
P. Michał Kołodziejek z Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince przedstawił wyniki ankiety dotyczącej stanu wiedzy o Holokauście i obozach w Treblince wśród młodzieży ze szkół średnich w Małkini, Łochowie i Sadownem.
Ożywioną dyskusję wywołał temat przekłamań i zafałszowań obrazów Treblinki w historiografii. Wyraźne kontrowersje pojawiły się także przy określaniu potrzeb i formuły kontaktów młodzieży z Polski i Izraela w kontekście trudnej historii obu narodów.
II Konferencję Naukowa "Treblinka - historia i pamięć" zorganizowaną w 50. rocznicę upamiętnienia Miejsca Pamięci i 70. rocznicę likwidacji Karnego Obozu Pracy w Treblince połączono z otwarciem wystawy malarstwa "Przejście". Autorki prac - pp. Agnieszka Wróbel, Sabina Niedbała, Magdalena Dudek i Magda Giza z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - znalazły inspirację w otoczeniu, krajobrazie i topografii Muzeum w Treblince. Ich dzieła wypełniają wizje żywych obrazów na martwych kamieniach odzwierciedlające dramat wydarzeń widziany oczami skazanego na śmierć oraz mroczne wspomnienia więźnia, który przeżył zagładę swojego narodu.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.