Obecni słuchacze mogli dowiedzieć się, iż najważniejszym celem AK było prowadzenie walki z Niemcami oraz przygotowywanie kadr, a następnie sformowanie jednostek wojskowych w celu wystąpienia przeciw okupantowi w najbardziej sprzyjającym momencie wojny. -75. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego odwołuje się do decyzji z 27 września 1939 roku o powołaniu konspiracyjnej Służby Zwycięstwu Polski. Organizacja ta przekształcona została w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. - tłumaczy pan Ryszard.
Tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym. Drugiego takiego państwa nie było w całej Europie. Rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego to okazja do przypomnienia, że konspiracja w trakcie II wojny światowej oznaczała nie tylko walkę zbrojną. Poza siłami zbrojnymi utworzono w całym kraju rozbudowaną podziemną strukturę polskiego państwa.
Pan Ryszard opowiadał również o bohaterach Polskiego Państwa Podziemnego. Wspomniał m.in. Czesława Podbielskiego - żołnierza 33 pułku piechoty WP, Władysława Sikorskiego, Tadeusza Komorowskiego, Leopolda Okulickiego i Kazimierza Sosnowskiego. Wszyscy Ci bohaterowie znacząco wpłynęli na losy państwa, także tego po wojnie.
Gawęda Ryszarda Ejchelkrauta odbyła się 29 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Kolejne spotkanie Klubu Dyskosujnego, jak zapowiada dyrektor, odbędzie się już w listopadzie.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.