W wycieczce "SIEMIANÓWKA III - Przyroda i kultura wschodniego pogranicza Polski", która odbyła się 10 października 2014 roku wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1, Zespołu Szkół Publicznych Nr 1, Zespołu Szkół Publicznych Nr 2 i LO im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej pod opieką pp. Anny Kożuchowskiej, Adama Krupy, Barbary Gołębiewskiej i Pawła Cieśluka. Nadzór nad organizacją wycieczki sprawowali: p. Adam Brzózka - Naczelnik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Ostrowi Maz. i p. Edyta Zęgota. Nadzór merytoryczny nad ornitologicznym programem wycieczki sprawował p. Paweł Cieśluk, a program kulturalno-historyczny zrealizowała p. Hanna Chromińska.
Trasa wycieczki prowadziła przez Strękową Górę k. Wizny i Tykocin. Na Strękowej Górze przy ruinach schronu młodzież oddała hołd żołnierzom Września - obrońcom odcinka "Wizna", walczącym pod dowództwem kpt. W. Raginisa - wychowanka Szkoły Podchorążych w Komorowie. W czasie spaceru po Tykocinie, zwiedzania kościoła p.w. Św. Trójcy i muzeum w synagodze uczestnicy wycieczki poznali bogatą i burzliwą historię Podlasia - od epoki Jagiellonów po czasy współczesne.
Głównym celem wycieczki był działający od roku 2002 Obóz Ornitologiczny Akcja Siemianówka. O jego roli w badaniach ornitologicznych opowiedzieli pp. Roman Sołowianiuk i Michał Korniluk: " Akcja Siemianówka to jeden z największych obozów obrączkarskich w Polsce i jedyny w pólnocno-wschodniej części kraju. Obóz został zlokalizowany w korytarzu migracyjnym. W lesie, na łące, wśród krzewów i na trzcinowiskach rozstawiamy specjalne, prawie niewidoczne sieci. W tym sezonie mamy 29 sieci na ptaki wróblowate i 9 sieci na ptaki drapieżne. Ptaki siewkowate łowi się do specjalnych klatek. Co godzinę patrole ornitologów i wolontariuszy sprawdzają zawartość sieci. Schwytane ptaki są przenoszone do obozu w specjalnych bawełnianych workach. Licencjonowani obrączkarze identyfikują ptaki, mierzą je, ważą, określają wiek i otłuszczenie czyli zapas energii, jaką dany osobnik zgromadził na czas lotu. Przed wypuszczeniem na wolność każdy ptak ma zakładaną odpowiednią obrączkę za specjalnym numerem identyfikacyjnym. Obrączka to taki "ptasi dowód osobisty z PESELEM", który pozwala na określanie tras i szybkości przelotów migrujących ptaków. W tym sezonie w sieci złapało się prawie półtora tysiąca ptaków, a od początku Akcji Siemianówka zaobrączkowaliśmy ich prawie 70 tysięcy."
Po teorii przyszedł czas na praktykę. W czasie zajęć terenowych uczestnicy wycieczki poznali wszystkie etapy pracy obrączkarzy - obchód sieci, transport ptaków, ich rozpoznawanie i opisywanie oraz zakładanie obrączek. Tego dnia w sieci zastawione przez uczestników Akcji Siemianówka wpadały rudziki, piecuszki, gile, bogatki i modraszki. Najwięcej radości sprawiało wszystkim wypuszczanie zaobrączkowanych ptaków na wolność.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.