- Projekt Szlachetnej Paczki opiera się na idei mądrej pomocy, czyli pomagamy rodzinom, w których widzimy potencjał, dla których ta paczka będzie prezentem, ale również będzie impulsem do zmiany. - powiedziała Olga Brzózka, która poprowadziła szkolenie w Ostrowi. - Rodziny potrzebujące nie mogą zgłosić się do projektu same. Mogą je zgłosić ewentualnie sąsiedzi, znajomi. Adresy są pozyskiwane również z różnych instytucji, które pomagają rodzinom.
Szlachetna Paczka polega na znalezieniu potrzebujących, ustaleniu ich potrzeb, a następnie podjęciu próby ich zaspokojenia. W paczce może znaleźć się zarówno żywność, odzież, jak i sprzęty AGD. Przede wszystkim jednak w tej akcji chodzi o przywrócenie ludziom wiary we własne możliwości i pokazanie im drogi do wyjścia z biedy i z problemów.
Osoby zainteresowane zostaniem wolontariuszem jeszcze do środy, czyli 29 października, mogą zgłaszać się na stronie www.superw.pl. Rola wolontariusza polega na dotarciu do rodzin, które potrzebują pomocy, ustaleniu, w jaki sposób można danej rodzinie pomóc, a czasami nawet znalezieniu darczyńców chętnych do pomocy.
Z kolei darczyńcy, którzy chcieliby przygotować paczki, na stronie www.szlachetnapaczka.pl już niedługo będą mogli wybrać rodzinę, której chcą pomóc. Finał Szlachetnej Paczki odbędzie się 13-14 grudnia, kiedy darczyńcy przywiozą paczki do magazynu. Następnie wolontariusze rozwiozą prezenty rodzinom.
Szlachetna paczka po raz pierwszy została zorganizowana w Krakowie w 2000 roku. Wtedy grupa studentów duszpasterstwa akademickiego, prowadzona przez ks. Jacka Stryczka (dziś prezesa Stowarzyszenia WIOSNA), obdarowała 30 ubogich rodzin. Dzisiaj projekt Szlachetnej Paczki ma charakter ogólnopolski.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.