Wirus HPV odpowiada za różne przednowotworowe i nowotworowe zmiany na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety. W Polsce zapada na ten typ nowotworu ponad 3600 kobiet rocznie, z czego umiera, co roku około 2000 - jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie.
Podczas spotkania można było uzyskać dodatkowe informacje na temat szczepień przeciw HPV. Do zaszczepienia córki niezbędna jest zgoda rodziców. Należy wypełnić formularz. Szczepienie obejmuje podanie 3 dawek szczepionki w przedziale czasowym 6-ciu miesięcy. Przed szczepieniem dziecko badane jest przez lekarza pediatrę lub lekarza rodzinnego. Szczepienia odbywać się będą w Powiatowej Przychodni Zdrowia przy ul. Okrzei 8.
Miasto Ostrów Mazowiecka postanowiło dołączyć do rosnącej rzeszy samorządów i aktywnie wspierać profilaktykę nowotworową w Polsce. Burmistrz Miasta Władysław Krzyżanowski zdecydował o sfinansowaniu szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnego za powstanie m.in. raka szyjki macicy, dla dziewczynek zameldowanych w mieście Ostrów Mazowiecka i urodzonych w 2001 i 2002 roku. Koszt tych szczepień zostanie w całości pokryty z budżetu miasta.
Szkolenie dla rodziców odbyło się 4 grudnia w sali MOSiR przy ulicy Warchalskiego.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.