Wszystkie dopalacze stanowią zagrożenie życia, a lista niepożądanych objawów, jakie mogą wywoływać, jest bardzo długa. Nie ma narządu, którego nie mogą uszkodzić. Stopień ich szkodliwości jest zróżnicowany i zależy od wielu czynników - rodzaju dopalacza, ilości zawartych w nim toksycznych substancji. Często spożywa się je wraz z alkoholem, lekami czy innymi narkotykami, co znacznie zwiększa ryzyko poważnych interakcji i zatrucia organizmu.
Krajowy Konsultant w dziedzinie toksykologii klinicznej doktor Piotr Burda podkreśla, że dopalacze są niebezpieczne dla zdrowia i życia, bo nigdy nie wiadomo, jaka substancja narkotyczna i w jakiej ilości się w nich znajduje.
Alarmująco wzrosła liczba zatruć dopalaczami. W roku 2014 do szpitali trafiło blisko 2 tysiące osób z podejrzeniem zażycia dopalaczy - wynika z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Ofiary trafiały na oddziały toksykologiczne, psychiatryczne. Część osób znajdowała się w ciężkim stanie, a lekarze nie byli w stanie stwierdzić, jakie substancje powodowały takie efekty. Pojawiają się też przypadki zgonów.
W walce z dopalaczami ważna jest profilaktyka prowadzona od V - VI klasy szkoły podstawowej, by człowiek wchodzący w okres dojrzewania wiedział, czym skutkuje eksperymentowanie z dopalaczami. Dlatego przede wszystkim trzeba rozmawiać z młodymi ludźmi, informując o zagrożeniach jakie stwarzają dopalacze - nowe narkotyki.
źródło zdj. Główny Inspektorat Sanitarny w Warszawie
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.