O konsekwencjach niewłaściwego korzystania z Internetu /zwłaszcza portali społecznościowych/ uczniowie dowiedzieli się już wcześniej podczas wizyty w szkole panów policjantów. W czasie zajęć komputerowych powtarzane były zasady Netykiety, które mogą pomóc użytkownikom Internetu dobrze z niego korzystać i sprawiać by był lepszy tzn. bezpieczniejszy.
Korzystając z platformy e-learningowej "Fundacji Dzieci Niczyje" - uczniowie klas V i VI w ramach pracy domowej otrzymali do wykonania kursy: "Bezpieczna przygoda z komputerem" oraz "Co się stało z Mimi".
Aby uczulić rodziców, że bezpieczeństwo ich dziecka zależy od nich, na styczniowych zebraniach rozdane zostały ulotki z zaleceniami co rodzic /nawet nie znający się na komputerze i Internecie/ może zrobić, aby ochronić swoje dziecko przed nieprzyjemnymi zdarzeniami w sieci.
W szkole rozpoczęły się pracę nad wprowadzeniem procedury dot. cyberprzemocy wśród uczniów. Projekt procedury jest obecnie konsultowany.
Gazetka w pracowni komputerowej od początku roku propaguje korzystanie z serwisu sieciaki.pl oraz helpline.pl. Jako dowód ukończenia kursu dostępnego na podanych stronach uczniowie dostarczają nauczycielowi dyplomy. W dniach 2-13.02.2015r korytarz szkolny i hol były udekorowane okolicznościowymi materiałami o Netykiecie i sieciakowych zasadach bezpieczeństwa.
Oczywiście kulminacją działań był apel dla uczniów klas IV-VI w dn. 10 .02.2015r. Uczniowie szkolnego koła TIK przedstawili walkę diabłów i aniołów o Natalkę - uczennicę klasy V, która siadła do komputera, aby odpocząć chwilkę. Diabły prezentowały Internet jako przyjemne miejsce do zabawy, a aniołki pokazywały Internet jako miejsce działania charytatywnych organizacji i mądrego spędzania czasu.
Dziewczęta prowadzące apel przypomniały następnie zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, podkreślając fakt, że wszyscy mamy wpływ na to co dzieje się w sieci.
Na apelu pani dyrektor Dorota Ziemczyk wręczyła nagrody dla autorów 5 najlepszych prac wykonanych w ramach konkursu plastycznego "Razem tworzymy lepszy Internet".
To tylko część działań, które są podejmowane w "Jedynce" w ramach szeroko pojmowanego bezpieczeństwa uczniów.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.