Po części oficjalnej przyszła pora na wykłady specjalnych gości - Grzegorza Wąsowskiego z fundacji "Pamiętamy" i dr Kazimierza Krajewskiego, kierownika Referatu Badań Naukowych Oddziału IPN w Warszawie .
- Nazwa "Żołnierze Wyklęci" została stworzona przez osoby, które pierwsze podjęły próbę przywrócenia uczestnikom powojennego ruchu niepodległościowego należytej pamięci i czci. - opowiadał w ostrowskim kinie dr Kazimierz Krajewski, którego wykład poświęcony był Żołnierzom Wyklętym Ziemi Ostrowskiej.
Z kolei Grzegorz Wąsowski w trakcie wykładu "Jesteśmy stróżami naszych braci. Czy na pewno?" przypomniał o potrzebie uczczenia pamięci poległych Polaków, walczących o wolność Polski, m.in. poprzez tworzenie kolejnych miejsc pamięci i pomników. Owacjami nagrodzono jego pomysł postawienia w Ostrowi pomnika upamiętniającego "Żołnierzy Wyklętych" i zapewnienie, że projekt i finanse na powstanie pomnika fundacja "Pamiętamy" już przygotowała.
Sesja naukowa zakończyła się występem artystycznym uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, którzy również chcieli upamiętnić "Żołnierzy Wyklętych".
Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Ostrowi Mazowieckiej odbyły się 27 lutego. Uroczystościom towarzyszyły różne imprezy. W piątek w Zespole Szkół nr 1 odbyła się nietypowa lekcja historii oraz konkurs wiedzy o jednym z "Żołnierzy Wyklętych". W niedzielę, 1 marca odbył się Bieg Tropem Wilczym, w kinie odbył się seans filmu "Niezłomni. Pod drutami Auschwitz", a na cmentarzu zorganizowano Apel Pamięci Żołnierzy Niezłomnych.
Jeszcze do 5 marca w Zespole Szkół nr 1 im. Rormistrza Pileckiego można oglądać wystawę "Ochotnik do Auschwitz". A 4 marca o godz. 16:30 w Gimnazjum Publicznym nr 1 odbędzie się wieczornica poświęcona "Żołnierzom Wyklętym".
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.