Dzień Dla Życia w Rubinku (zdjęcia)

Dodano: 5 marca 2015 09:09, Autor: Agnieszka Pleńska

Podczas wczorajszej, kilkugodzinnej akcji chętni oddali 28 jednostek krwi, nie zabrakło również potencjalnych dawców komórek macierzystych.
4 marca w Zespole Szkół nr 1 im. rtm. Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej, odbyła się akcja rejestracji Potencjalnych Dawców Szpiku oraz poboru krwi w ramach Dnia Dla Życia. Organizatorami wydarzenia byli Szymon Koszykowski oraz Sylwia Młynarczyk. Akcja miała na celu popularyzację dawstwa komórek macierzystych i krwiodawstwa.

Dzień Dla Życia ruszył o godzinie dziewiątej, chętni mogli oddawać krew do godziny trzynastej, rejestracja w bazie DKMS trwała aż do siedemnastej. W wyniku akcji pobrano 28 jednostek krwi i zarejestrowano 15 potencjalnych dawców krwi. Każda zarejestrowana osoba zwiększa szanse na życie dla osób chorych na białaczkę, czyli raka krwi.
REKLAMA


Aby zostać dawcą nie trzeba czekać na specjalne akcję. W każdej chwili możliwa jest rejestracja na stronie internetowejhttp://www.dkms.pl.
Dlaczego w Polsce nadal tak mało ludzi decyduje się, by zostać dawcą szpiku?
Przede wszystkim wynika to z niewiedzy. Większość osób, które chcą pomóc innym boi się, że ratując komuś życie, narazi swoje zdrowie. Istnieje stereotyp związany z oddaniem szpiku kostnego - duża strzykawka, zastrzyk w kręgosłup i paraliż. Tymczasem jest to nieprawda. W momencie, w którym będziemy mogli komuś pomóc są pobierane albo komórki macierzyste z krwi obwodowej, albo szpik z talerza kości biodrowej. NIE JEST TO KRĘGOSŁUP!

Są dwie metody pobrania:
1. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej: W 80% przypadków pobierane są komórki macierzyste z krwi obwodowej. Na pięć dni przed pobraniem Dawca przyjmuje podskórnie czynnik wzrostu G-CSF (aplikowany po odpowiednim przeszkoleniu przez samego Dawcę lub przez personel medyczny). Substancja ta ma działanie zbliżone do hormonu i powoduje uwolnienie komórek macierzystych, występujących głównie w szpiku kostnym, do krwiobiegu. Substancja ta występuje również naturalnie w organizmie człowieka w innych sytuacjach, np. w trakcie przechodzenia infekcji. Po zakończeniu podawania czynnika wzrostu komórki macierzyste selekcjonowane są z krwi przy użyciu specjalnej metody (afereza), zbliżonej do pobrania trombocytów. Na obu rękach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca poprzez drugą rękę do organizmu. W separatorze komórki macierzyste oddzielane są od reszty krwi pod działaniem siły odśrodkowej i zbierane, jako materiał przeszczepowy. Po zebraniu wystarczającej liczby komórek materiał transportowany jest do kliniki, w której leczony jest Biorca i przeszczepiany. Cały zabieg trwa około 4 godzin, a ilość pobranego płynu to mniej niż puszka Coca-Coli. Po kilku godzinach odpoczynku możemy już normalnie funkcjonować nie odczuwając praktycznie żadnych skutków ubocznych.

2. Pobranie szpiku z talerza kości biodrowej: Metoda stosowana w około 20% pobrań. Wymaga ok. 2 dniowego pobytu w szpitalu, ponieważ zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu. Dawca przyjmowany jest na oddział wieczorem w dniu poprzedzającym pobranie, następnego dnia rano odbywa się zabieg, który wraz z narkozą trwa maksymalnie godzinę. W trakcie zabiegu dawca leży na brzuchu, a dwóch lekarzy równolegle pobiera szpik z talerza kości biodrowej - dwa dołeczki, które każdy ma powyżej pośladków. Następnego dnia po zabiegu dawca wypuszczany jest do domu. Szpik regeneruje się w ciągu dwóch tygodni.


Jeśli nie zdążyłeś oddać krwi lub zarejestrować się podczas wczorajszej akcji - nic straconego. Akcję popularyzujące dawstwo komórek macierzystych i krwiodawstwo organizowane są w naszym mieście klika razy w roku. Za każdym razem cieszą się sporym zainteresowaniem. Dwa razy w miesiącu nasze miasto odwiedza też ambulans RCKiK.


Zobacz również

Dyskoteka w Rubinku za nami (zdjęcia, wideo)

18 lutego 2015, Anna Augustyniak

We wtorkowy wieczór na dyskotece ostatkowej w Rubinku bawiło się aż 228 osób.

Uczniowie z Rubinka otrzymali stopnie kadeckie (zdjęcia)

16 lutego 2015, Anna Augustyniak

Uczniowie klas o profilu mundurowym Zespołu Szkół im. Witolda Pileckiego w Ostrowi Mazowieckiej w piątkowe popołudnie otrzymali stopnie kadeckie.

Studniówka 2015 w "Rubinku" (zdjęcia, wideo)

11 stycznia 2015, Anna Augustyniak

W tym roku sezon studniówkowy w Ostrowi rozpoczął Zespół Szkół nr 1, potocznie nazywany "Rubinkiem".

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Transport Towarowy SZABŁOWSKI S.C.

ul. Małkińska 9
07-300 Ostrów Mazowiecka

Koparki, kruszarki, wywrotki, podnośniki koszowe. Sprawdź ofertę!

Lewiarz Development Sp. z o.o.

ul. Wiejska
07-300 Ostrów Mazowiecka

Osiedle Przy Wiejskiej - wkrótce w sprzedaży!

Zespół Szkół Powiatowych im. Papieża Jana Pawła II w Czerwinie

ul. Piastowska 23 A
07-407 Czerwin

Wszystkie szkoły są bezpłatne!!! Zapraszamy!!!

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]