Dzień Dla Życia ruszył o godzinie dziewiątej, chętni mogli oddawać krew do godziny trzynastej, rejestracja w bazie DKMS trwała aż do siedemnastej. W wyniku akcji pobrano 28 jednostek krwi i zarejestrowano 15 potencjalnych dawców krwi. Każda zarejestrowana osoba zwiększa szanse na życie dla osób chorych na białaczkę, czyli raka krwi.
Aby zostać dawcą nie trzeba czekać na specjalne akcję. W każdej chwili możliwa jest rejestracja na stronie internetowejhttp://www.dkms.pl.
Dlaczego w Polsce nadal tak mało ludzi decyduje się, by zostać dawcą szpiku?
Przede wszystkim wynika to z niewiedzy. Większość osób, które chcą pomóc innym boi się, że ratując komuś życie, narazi swoje zdrowie. Istnieje stereotyp związany z oddaniem szpiku kostnego - duża strzykawka, zastrzyk w kręgosłup i paraliż. Tymczasem jest to nieprawda. W momencie, w którym będziemy mogli komuś pomóc są pobierane albo komórki macierzyste z krwi obwodowej, albo szpik z talerza kości biodrowej. NIE JEST TO KRĘGOSŁUP!
Są dwie metody pobrania:
1. Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej: W 80% przypadków pobierane są komórki macierzyste z krwi obwodowej. Na pięć dni przed pobraniem Dawca przyjmuje podskórnie czynnik wzrostu G-CSF (aplikowany po odpowiednim przeszkoleniu przez samego Dawcę lub przez personel medyczny). Substancja ta ma działanie zbliżone do hormonu i powoduje uwolnienie komórek macierzystych, występujących głównie w szpiku kostnym, do krwiobiegu. Substancja ta występuje również naturalnie w organizmie człowieka w innych sytuacjach, np. w trakcie przechodzenia infekcji. Po zakończeniu podawania czynnika wzrostu komórki macierzyste selekcjonowane są z krwi przy użyciu specjalnej metody (afereza), zbliżonej do pobrania trombocytów. Na obu rękach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca poprzez drugą rękę do organizmu. W separatorze komórki macierzyste oddzielane są od reszty krwi pod działaniem siły odśrodkowej i zbierane, jako materiał przeszczepowy. Po zebraniu wystarczającej liczby komórek materiał transportowany jest do kliniki, w której leczony jest Biorca i przeszczepiany. Cały zabieg trwa około 4 godzin, a ilość pobranego płynu to mniej niż puszka Coca-Coli. Po kilku godzinach odpoczynku możemy już normalnie funkcjonować nie odczuwając praktycznie żadnych skutków ubocznych.
2. Pobranie szpiku z talerza kości biodrowej: Metoda stosowana w około 20% pobrań. Wymaga ok. 2 dniowego pobytu w szpitalu, ponieważ zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu. Dawca przyjmowany jest na oddział wieczorem w dniu poprzedzającym pobranie, następnego dnia rano odbywa się zabieg, który wraz z narkozą trwa maksymalnie godzinę. W trakcie zabiegu dawca leży na brzuchu, a dwóch lekarzy równolegle pobiera szpik z talerza kości biodrowej - dwa dołeczki, które każdy ma powyżej pośladków. Następnego dnia po zabiegu dawca wypuszczany jest do domu. Szpik regeneruje się w ciągu dwóch tygodni.
Jeśli nie zdążyłeś oddać krwi lub zarejestrować się podczas wczorajszej akcji - nic straconego. Akcję popularyzujące dawstwo komórek macierzystych i krwiodawstwo organizowane są w naszym mieście klika razy w roku. Za każdym razem cieszą się sporym zainteresowaniem. Dwa razy w miesiącu nasze miasto odwiedza też ambulans RCKiK.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.