Z okazji 100-lecia Legionów Polskich w listopadzie 2014 r. odbyły się zajęcia dla klas I- III SP pod hasłem "Mamy niepodległą". Uczniowie poznawali historię Polski, Legionów, zapoznawali się z postacią Józefa Piłsudskiego. Również w listopadzie młodzież z czterech gimnazjów Gminy Ostrów Mazowiecka oraz z Gimnazjum nr 4 w Ostrowi Mazowieckiej uczciła pamięć o rocznicy odzyskania niepodległości biorąc udział w konkursie "Gimnazjada na 11 listopada".
28 marca 2015 r. dorośli mieszkańcy wsi Antoniewo, Sielc, Stok i Komorowo, aby oddać hołd bohaterom przeszłości uczestniczyli w biegu - rajdzie terenowym pt. "Szlakiem Legionów". Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się w Remizie w Stoku montażem słowno- muzycznym i prezentacją multimedialną pt. " Człowiek, który zmienił bieg historii", przygotowaną przez gimnazjalistów. Prezentacja pozwoliła przybliżyć postać Józefa Piłsudskiego i rolę Legionów. Wszyscy zebrani mogli obejrzeć wystawę pt. "W mundurach, lecz bez karabinów", przygotowaną w oparciu o zbiory Muzeum J. Piłsudskiego w Sulejówku.
Imprezę uświetnili swym przybyciem goście: przedstawiciele Gminy Ostrów Maz. i Jednostki Wojskowej w Komorowie, prezesi Koła Przyjaciół Komorowa, Koła Przyjaciół SPP, Okręgu Nadbużańskiego Związku Piłsudczyków, radni, sołtysi, przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej i Koła Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańcy, nauczyciele i młodzież szkolna.
Po części artystycznej odbyła się krótka prelekcja Prezesa Związku Piłsudczyków Konrada Wróbla na temat zasług Józefa Piłsudskiego. Po zapoznaniu z historią Ojczyzny odbyła się prezentacja zawodników rajdu. Każda wieś była reprezentowana przez pięcioosobowe drużyny. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą historyczną dotyczącą przeszłości Polski i historii Legionów, umiejętnością udzielania pierwszej pomocy, posługiwania się mapą i wykrywaczem metalu w terenie, rozpoznawania pamiątek legionowych, wiedzą historyczną, strzelaniem do celu i sprawnością fizyczną. Drużyny zostały wyposażone w mapę, na której były zaznaczone 4 punkty kontrolne, do których trzeba było dotrzeć. Trasa biegu rozpoczęła się w Stoku, następnie wiodła przez Antoniewo, Sielc i Komorowo. Zadaniem uczestników było rozdanie w każdej miejscowości flagi narodowej i kartki legionowej. Podczas rajdu oceniano także billboardy promujące postać Piłsudskiego, który wykonali mieszkańcy wsi. Na zakończenie zmagań koła gospodyń i sołectwa przygotowały poczęstunek w postaci bigosu i wojskowej grochówki.
Podsumowanie rajdu odbyło się przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego, gdzie zostały ogłoszone wyniki. W ogólnej klasyfikacji najlepsza okazała się drużyna z Antoniewa, drugie miejsce zdobyli mieszkańcy Sielca, na trzecim uplasowała się drużyna z Komorowa, a na czwartym - ze Stoku. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, zwycięska drużyna zdobyła też puchar. Zwieńczeniem biegu było złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka przez wszystkich uczestników.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.