Dynamiczny wzrost liczby uczestników ruchu drogowego potęguje stopień zagrożenia bezpieczeństwa na drogach. Nadal wielu kierujących będąc pod wpływem alkoholu lub innego podobnie działającego środka, kierując w takim stanie pojazdami świadomie zagraża życiu i zdrowiu innych osób. Poza ograniczeniem liczby zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych kierujących celem takich działań jest eliminowanie ich z ruchu. Wytworzenie wśród kierowców poczucia "ryzyka kontroli" zapobiegnie bezmyślności kierowców, wejścia do samochodu i poruszania się nim w stanie nietrzeźwości.
Ponadto społeczna dezaprobata wobec nietrzeźwych kierujących, reagowanie innych kierowców, osób postronnych na takie zachowania może się znacznie przyczynić do ograniczenia zdarzeń drogowych i eliminowania nietrzeźwych kierujących z ruchu drogowego. Mamy już przykłady reagowania innych uczestników ruchu na takie zachowania.
Działania "Bezpieczny-Niechroniony" ukierunkowane zostały na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mają na celu zwiększenie świadomości pieszych i rowerzystów do poruszania się po drogach zgodnie z przepisami oraz korzystania z elementów odblaskowych. Konieczne jest również ukształtowanie wśród kierowców rozwagi w dostosowaniu stylu jazdy do warunków panujących na drogach oraz zwracania szczególnej uwagi na pieszych i rowerzystów.
Działania "Pasy-Komórka" to przede wszystkim uświadamianie kierowców w zakresie stosowania pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewozu dzieci oraz z zagrożeń wynikających z rozmowy przez telefony komórkowe podczas jazdy, co powoduje dekoncentrację i rozproszenie uwagi.
Działania "Jednoślad" realizowane będą w ramach programu B&N, czyli B jak Bezpieczny i N jak Niechroniony", ukierunkowane głównie na zagrożenia powodowane przez kierujących motocyklami, motorowerami i rowerami.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.