Wykonawcy prezentowali swoje interpretacje piosenek ze ścieżek dźwiękowych polskich filmów. Repertuar był bardzo różnorodny. Znalazły się w nim zarówno piosenki z filmów przedwojennych, jak również z najnowszych produkcji rodzimej kinematografii. Każdy z uczestników oprócz dyplomu za udział otrzymał mały, słodki upominek ufundowany z okazji jubileuszu festiwalu przez dyrektora Jacka Kalinowskiego.
Jako że ta część Festiwalu Polskiej Piosenki Filmowej miała formę konkursu, występy młodych artystów oceniała komisja jurorska. Jury po wysłuchaniu wszystkich prezentacji przyznało nagrody i wyróżnienia. Komisja wysoko oceniła poziom festiwalu, szczególnie w dwóch najmłodszych kategoriach wiekowych, co przełożyło się na liczbę laureatów.
Podczas Koncertu Galowego zostaną wręczone nagrody i wyróżnienia oraz wystąpią laureaci pierwszych miejsc we wszystkich kategoriach wiekowych. Gwiazdą tego wydarzenia będzie już tradycyjne przewodniczący jury konkursowego, którym na tegorocznym festiwalu był Jerzy Filar.
Jerzy Filar to muzyk, kompozytor, wykonawca swoich piosenek z nurtu piosenki poetyckiej. Lider i współzałożyciel z Jackiem Cyganem grupy "Nasza Basia Kochana", wielokrotnie występował na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, był nominowany do Nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2001 za album "Cienie". Wielokrotnie zapraszany do udziału w programach telewizyjnych, m.in. "Kawa czy herbata", "Od przedszkola do Opola", "Śpiewające fortepiany". W 2007 r. wziął udział w koncercie Jacka Cygana "Cyganeria" na Festiwalu Top Trendy w Operze Leśnej w Sopocie. Częsty gość audycji m. in. Marii Szabłowskiej, Artura Andrusa, Zbigniewa Krajewskiego na antenie Programu 1 i 3 Polskiego Radia. W 2008 roku występował w roli współprowadzącego "Muzyczną Jedynkę" w plebiscycie "Muzykomania" na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Piosenki autorstwa Jerzego Filara wielokrotnie wykonywane były na Festiwalach Polskiej Piosenki w Opolu oraz na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, m.in. przez zespoły: "Nasza Basia Kochana", "Wały Jagiellońskie" oraz piosenkarzy: Grażynę Łobaszewską, Ewę Bem, Marylę Rodowicz, Janusza Rewińskiego, Jacka Cygana, Małgorzatę Foremniak i Andrzeja Piaska Piasecznego. Swoje płyty nagrywa z czołówką polskich muzyków jazzowych, m. in. z Januszem Skowronem, Zbigniewem Jaremko, Krzysztofem Ścierańskim, Krzysztofem Herdzinem, Robertem Lutym, Krzesimirem Dębskim, Jerzym Główczewskim.
Podczas poniedziałkowego koncertu z zespołem "Przyjaciele Naszej Basi Kochanej" będziemy mieli okazję posłuchać takich przebojów, jak "Samba Sikoreczka", "Za szybą (Całkiem spokojnie wypiję trzcią kawę)" czy "Cienie".
Koncert Galowy odbędzie się 25 maja o godz. 19:00 w sali widowiskowo-kinowej MDK, wstęp wolny. Bezpłatne bilety można rezerwować telefonicznie lub osobiście w kasie kina Ostrovia, która czynna jest codziennie od godz. 16.00.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.