Już od piątku, 14 sierpnia policjanci będą prowadzić wzmożone kontrole na drogach. Wtedy to na Mazowszu rozpoczną się działania prewencyjno-kontrolne "Sierpniowy weekend". Funkcjonariusze szczególną uwagę będą zwracać na te wykroczenia, których popełnianie przez kierujących powoduje największe zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci będą sprawdzać przede wszystkim, czy kierowcy nie przekraczają dozwolonej prędkości, czy są trzeźwi, czy dzieci przewożone są w prawidłowy sposób oraz czy stan techniczny pojazdów nie stanowi zagrożenia dla osób nimi podróżujących. W tych sytuacjach funkcjonariusze będą stosowali zasadę "Zero tolerancji", a w uzasadnionych przypadkach będą zatrzymywać uprawnienia do kierowania.
Ponieważ wciąż trwają wakacje, szczególnym nadzorem zostaną objęte autokary, zwłaszcza te przewożące dzieci i młodzież. Policjanci nie zapomną też o pieszych i rowerzystach zwracając uwagę na to, w jaki sposób poruszają się po drogach oraz czy rowery są w odpowiedni sposób wyposażone - zwłaszcza w oświetlenie, w porze wieczorowo-nocnej.
Prowadzone będą kontrole zasadności przejazdu samochodów ciężarowych o dmc powyżej 12 ton podczas obowiązujących ograniczeń w ruchu tj.
- w dniu 14.08 w godz. 18.00-22.00
- w dniu 15.08 w godz. 8.00-22.00
- w dniu 16.08 w godz. 8.00-22.00
Praca policjantów nie ograniczy się jedynie do służby na drogach. Funkcjonariusze będą nadzorować miejsca, z których korzystają amatorzy letniego wypoczynku, zwłaszcza nad wodą.
Według prognoz, nie należy spodziewać się w najbliższym czasie zmian pogody, nad zbiornikami wodnymi wciąż będzie mnóstwo ludzi. Trzeba jednak pamiętać, że aby wypoczynek nie zmienił się w tragedię sami musimy zadbać o to. By zminimalizować ryzyko wypadku wystarczy stosować się do pewnych zasad:
- Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam gdzie jest ratownik WOPR. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
- Przestrzegaj regulamin kąpieliska na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
- Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50m), gdy wieje porywisty wiatr.
- Nie skacz rozgrzany do wody, unikniesz wstrząsu termicznego.
- Nie pływaj w miejscach gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
- Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.
- Nie baw się w przetapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy. Zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twoich umiejętności pływackich, wykluczające ryzyko i eskalację niebezpiecznych zachowań (brutalności, agresji, rywalizacji i wygłupów.,
- Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.
- Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
- Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom inne osoby.
- Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
Alkohol, wysoka temperatura oraz niewłaściwie wybrane do kąpieli miejsce to mieszanka najczęściej będąca przyczyną tragedii.
źródło zdj. KPP Ostrów Maz.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.