19 września w siedzibie Miejskiego Domu Kultury odbędą się warsztaty muzyczne adresowane do muzyków amatorów (skrzypków, akordeonistów oraz sekcji rytmicznej, instrumentów perkusyjnych). Zajęcia poprowadzą: Mateusz Kowalski (skrzypce, harmonia - akordeon) i Robert Burdalski (bębny obręczowe), którzy zajmują się rekonstrukcją dawnych technik wykonawczych muzyki tradycyjnej Mazowsza oraz Ziemi Świętokrzyskiej. Podczas zajęć uczestnicy zajmą się różnymi aspektami muzyki, która powstawała na Mazowszu przez setki lat i została przechowana w pamięci wiejskich muzykantów. Zebrani porozmawiają o jej roli społecznej, funkcjonowaniu w różnych kontekstach i przy różnych okazjach. Warsztaty rozpoczną się o godz. 15.00.
Nową wiedzę uczestnicy warsztatów będą mogli wykorzystać w praktyce już następnego dnia, 20 września, podczas otwartych warsztatów tańca i potańcówki w parku nieopodal pomnika Księżnej Anny Mazowieckiej, na które zaproszeni są wszyscy mieszkańców naszego miasta. Animację tańców i zabaw poprowadzi Marta Domachowska, animatorka i etnografka z Muzeum Etnograficznego w Toruniu, a przygrywać będzie kapela w składzie: Mateusz Kowalski, Robert Burdalski, Jakub Korona oraz uczestnicy zajęć sobotnich. Zabawa rozpocznie się o godz. 15.00 i potrwa do godz. 19.00.
Prowadzący:
Mateusz Kowalski - gra na skrzypcach i akordeonie, a także śpiewa. Pochodzi z Ostrołęki (Kurpie Zielone), praktykuje kurpiowski repertuar wokalny oraz uczy się tradycyjnej muzyki skrzypcowej Radomszczyzny. Jest uczniem muzykanta Jana Gacy. Ostatnio odwiedza także Kielecczyznę, gra tamtejsze melodie na akordeonie, głownie z przekazu i repertuaru braci Witkowskich. Bierze udział w wielu projektach muzycznych - jest członkiem kapeli Kowalski/Maziarz/Murzynowska, Tęgie Chłopy, Wielkiej Orkiestry Gaców, Strug Kompanii i Monodii Polskiej. Współpracuje także z Maciejem Filipczukiem. Zagrał na deskach Teatru Dramatycznego (Młody Stalin), Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Szpilmana (Muzyczna Scena Tradycji), Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego (Nowa Tradycja) oraz Filharmonii Łódzkiej (koncert muzyki kameralnej z cyklu "Kolor non stop")
Marta Domachowska - etnolog, badaczka polskiej kultury ludowej, uczennica wiejskich Opowiadaczy, Tancerzy i Muzykantów. Współzałożycielka toruńskiej grupy "n obrotów" oraz Forum Muzyki Tradycyjnej. Od ponad dekady zgłębia, praktykuje i popularyzuje polskie tradycje muzyczne m.in. organizując potańcówki, koncerty i warsztaty. Na co dzień zajmuje się edukacją, jej szczególną misją jest zamienianie odbiorców w uczestników poprzez ich aktywny udział, zwłaszcza w działaniach muzycznych i tanecznych. Od święta bywa kolędnikiem; stara się przynosić szczęście. Pracuje w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.