Uczniowie z SP w Jasienicy na Marszu Sybiraków (zdjęcia)

Dodano: 24 września 2015 09:04, Autor: Hanna Chromińska

Po raz 10. w Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Jasienicy.
10 września 2015 r. koncert zespołów Kult i Lao Che oraz otwarcie w kościele p.w. Św. Ducha w Białymstoku wystaw "Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru - to już 15 lat" i "Nowe zniewolenie" zainaugurowały obchody ku czci osób deportowanych na Wschód.
REKLAMA


11 września ulicami miasta przeszedł marsz upamiętniający setki tysięcy Polaków deportowanych na Wschód. Od Pomnika Katyńskiego do Pomnika Nieznanego Sybiraka pod hasłem "Koniec wojny, 1945-1989 nowe zniewolenie" maszerowali wspólnie działacze Związku Sybiraków z kraju i zagranicy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, poczty sztandarowe ze szkół (nie tylko tych, które noszą imię Sybiraków) i wszyscy, którzy mają świadomość, że koniec wojny nie oznaczał dla osób deportowanych na Wschód powrotu do Ojczyzny i normalnego życia.

Przy jedynym w Polsce Pomniku Nieznanego Sybiraka za zmarłych na obczyźnie modlono się w obrządku katolickim, prawosławnym i ewangelicko-augsburskim i złożono kwiaty. Wśród uczestników uroczystości była delegacja ze Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Jasienicy. To także do nich skierowane były słowa p. Tadeusza Chwiedzia - Prezesa Związku Sybiraków:

"Za swój najważniejszy obowiązek Sybiracy uważają przekazywanie prawdy historycznej młodym. Tym kolejnym - piętnastym już - marszem przypominamy młodemu pokoleniu, że koniec wojny nie oznaczał końca represji. Niech trwa pamięć o tym, że po zakończeniu działań wojennych Sybiracy ponad rok przebywali w miejscach zesłania, a w latach 1945-46 ponad 150 tys. Polaków zostało zesłanych do Kazachstanu i na Sybir. Ci, którym udało się wrócić, mieli w kraju problemy z odzyskaniem swego majątku i znalezieniem pracy. Chcemy, by pamięć o tych trudnych czasach nie rozdzierała zagojonych ran, ale pozwala wytyczać drogę młodemu pokoleniu, aby tragedia narodu polskiego związana ze zsyłkami na Sybir nie powtórzyła się już nigdy. Ważne, by młode pokolenia zaakceptowały w swoim życiu zarówno sens pamięci, jak i - nade wszystko - sens pojednania."

Dla kolejnego pokolenia uczniów ze Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Jasienicy udział w Międzynarodowym Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru był okazją do uczczenia ofiar deportacji i żywą lekcją historii najnowszej.


Zobacz również

XII spotkanie Rozśpiewanej Ostrowi

23 września 2015, Scena Kotłownia, red. Agnieszka Pleńska

W najbliższą niedzielę w Teatrze Scena Kotłownia odbędzie się recital Miłosza Podbielskiego.

Czas na Coolturalny Piątek

22 września 2015, Restauracja Tandem, red. Agnieszka Pleńska

Tym razem Restauracja Tandem zaprasza na klimatyczny recital z krainy łagodności w wykonaniu Joanny Klimek.

Zbliża się premiera nowego musicalu w Ostrowi

22 września 2015, MDK, red. Anna Augustyniak

W Grodzie Książąt Mazowieckich odbędzie się druga tegoroczna musicalowa premiera po dobrze przyjętym "Katharsis".

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

KARO-MEBLE

ul. Wileńska 13
07-300 Ostrów Mazowiecka

MEBLE PRODUKOWANE NA INDYWIDUALNE ZAMÓWIENIE KLIENTA

BIURO DORADCZO-FINANSOWE W&R

ul. Duboisa 4 lok.1
07-300 Ostrów Mazowiecka

GABINET PSYCHOTERAPII "ŻYCIE"

ul. Broniewskiego 24A/52
07-300 Ostrów Mazowiecka

Terapia, diagnoza, badania kierowców, badania na broń.

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]