Mediacja to próba doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego obie strony rozwiązania konfliktu karnego na drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale trzeciej osoby, neutralnej wobec stron i ich konfliktu, czyli mediatora, który wspiera przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia i pomaga - nie narzucając jednak żadnego rozwiązania - w wypracowaniu porozumienia"(prof. dr hab. Ewa Bieńkowska).
Postępowanie mediacyjne w postępowaniu sądowym (gdy do sądu wpłynie akt oskarżenia - publiczny lub prywatny) regulują przepisy kodeksu postępowania karnego w art. 23 a, 40, 492-493, kodeksu karnego w art. 53 oraz przepisy Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 13.06.2003r. w sprawie postępowania mediacyjnego w sprawach karnych (Dz.U. nr 108, poz. 1020).
Postępowanie mediacyjne jest poufne, uzyskane w jego trakcie informacje nie mogą być wykorzystywane na użytek dalszego postępowania karnego.
Strony postępowania karnego (oskarżony, pokrzywdzony) muszą świadomie i dobrowolnie wyrazić zgodę na uczestniczenie w mediacji. Skierowanie sprawy karnej do postępowania mediacyjnego następuje z inicjatywy lub za zgodą pokrzywdzonego i oskarżonego. Postępowanie to nie powinno trwać dłużej niż miesiąc.
Sąd w postanowieniu o skierowaniu sprawy do mediacji powołuje do przeprowadzenia postępowania mediacyjnego instytucję lub osobę godną zaufania spośród wpisanych do wykazu sądu okręgowego. Po przeprowadzeniu postępowania mediacyjnego mediator sporządza sprawozdanie z jego przebiegu i wyników, po czym przedstawia je sądowi wraz z ugodą, w razie zawarcia jej przez strony. Sprawozdanie nie zawiera treści wypowiadanych przez strony podczas postępowania a jedynie informację o wynikach, postępowania mediacyjnego (zawarto ugodę, nie doszło do zawarcia ugody).
Ugoda mediacyjna w sprawie z oskarżenia publicznego nie ma mocy prawnej, stąd też w sprawie takiej musi zostać wydany wyrok, w treści którego zobowiązania oskarżonego na rzecz pokrzywdzonego ustalone w ugodzie zostaną wpisane do wyroku.
W sprawie z oskarżenia prywatnego zawarcie ugody w postępowaniu mediacyjnym skutkuje umorzeniem postępowania karnego. Ugoda taka jest tytułem wykonawczym po nadaniu przez sąd klauzuli wykonalności.
Pozytywnie zakończona mediacja skutkuje dla pokrzywdzonego możliwością uzyskania szybkiego naprawienia szkody i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę przez sprawcę przestępstwa bez konieczności prowadzenia postępowania egzekucyjnego, ogranicza udział w procesie karnym, pozwala przedstawić sprawcy w czasie postępowania mediacyjnego własną krzywdę i odczucia związane z przestępczym działaniem sprawcy.
sierż. Marzena Laczkowska
źródło zdj. KPP Ostrów Maz.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.