Partnerem zagranicznym a zarazem organizatorem programu szkolenia była firma Tellus Ltd, która jest brytyjską firmą zajmującą się planowaniem i zarządzaniem międzynarodowych projektów mobilności w wielu dziedzinach. Tellus Ltd została założona w 1995 roku i jest częścią Tellus Group Ltd. Posiada biura we Francji, Grecji, Włoszech, Polsce, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Szkolenie było zorganizowanie przez przedstawicieli tej firmy w Rzymie i zrealizowane w ramach ?Projektu "Zagraniczna mobilność kadry edukacji szkolnej" Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), sfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w 94,29% oraz ze środków krajowych w 5,71%. Ogólna kwota dofinansowania to 65 983,15 złotych
Głównymi celami szkolenia było nabycie przez nauczycieli następujących kompetencji:
- Zdobycie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych z zakresu tablicy interaktywnej, nowych środowisk kształcenia - internetowej platformy e-learning
- Poznanie nowych programów komputerowych mających zastosowanie w innowacyjnych metodach nauczania
- Zapoznanie się z zasadami tworzenia kursów, materiałów dydaktycznych oraz oceny uczniów
- Poznanie innowacyjnych metod nauczania na przykładzie placówek oświatowych partnera zagranicznego
- Nabycie umiejętności współpracy zespołowej
- Poznanie języka włoskiego
- Podniesienie umiejętności z języka angielskiego
Realizując program szkolenia, nauczyciele mieli możliwość poznania systemu oświatowego we Włoszech, organizacji placówek kształcenia zawodowego, wymiany cennych doświadczeń z włoskimi kolegami oraz poznania obcej kultury, kuchni, obyczajów i języka mieszkańców Włoch. Program był realizowany w formie seminariów, warsztatów, szkoleń, spotkań i dyskusji obejmujących zagadnienia z zakresu innowacyjnych metod nauczania oraz funkcjonowania placówek oświatowych we Włoszech. Uczestnicy brali również udział w ćwiczeniach samodzielnie tworząc materiały dydaktyczne, czy też wykonując cyfrowy prototyp wykładów. Szkolenie odbywało się w Pacinotti Archimede technical school, której motto brzmi: PRACY SIĘ NIE SZUKA, PRACĘ SIĘ TWORZY, a placówka jest odpowiednikiem naszej średniej szkoły zawodowej.
Tematy zajęć dotyczyły obsługi programów edukacyjnych takich jak: EDMODO, EDUCANON oraz zastosowania i obsługi tablicy interaktywnej. Pan Eros Grossi, nauczyciel z 15-letnim stażem, poprowadził warsztaty obejmujące techniczne aspekty użycia elektronicznych programów do nauczania oraz warsztaty z zakresu modelu "odwróconej szkoły" i metodyki. Zachęcał wszystkich nauczycieli do pracy z wykorzystaniem lekcji online, skrupulatnie wyjaśniał zalety pracy tymi metodami. Uczestnicy projektu mieli okazję praktycznie poćwiczyć projektowanie struktury wykładu z użyciem programów elektronicznych, tworzenie i selekcjonowania materiałów dydaktycznych, prac domowych, zadań i narzędzi oceny uczniów.
Ostatni dzień szkolenia to podsumowanie wykładów i warsztatów pracy z metodą "odwróconej klasy". Zebranym przedstawiono zalety i wady tworzenia video lekcji. Zaprezentowano i dokładnie omówiono kompetencje kluczowe w uczeniu się potrzebne przez całe życie, które są niezbędne do sprawnego funkcjonowania we współczesnych realiach społeczno - gospodarczych. Do najważniejszych zaliczono: porozumiewanie się w języku ojczystym i obcym, kompetencje matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne, informatyczne, umiejętności uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywność i przedsiębiorczość oraz świadomość i ekspresję kulturalną. Część praktyczna zajęć upłynęła na projektowaniu sprawdzianu autentycznego, który miał zawierać trzy wyżej wymienione kompetencje. Następnie każda grupa omawiała swoją pracę i podczas dyskusji wymieniała się zdobytymi doświadczeniami.
Istotnym elementem szkolenia była również realizacja programu kulturowego. Uczestnicy projektu poznali kulturę, obyczaje oraz życie codzienne mieszkańców Włoch. W czasie wolnym odbyły się wycieczki i zwiedzanie głównych atrakcji - m.in. Koloseum, Forum Romanum - najstarszego placu miejskiego w Rzymie, Palatinum, słynnych Schodów Hiszpańskich, Scala Sancta, Panteonu, Ołtarza Ojczyzny. Ważnym i podniosłym wydarzeniem podczas wyjazdu była audiencja u papieża na placu przed Bazyliką Św. Piotra. Uczestnicy szkolenia mieli możliwość spotkania z papieżem Franciszkiem, którego można było zobaczyć z bliska. Innym razem zwiedzili Muzea Watykańskie, słynną Kaplicę Sykstyńską, wnętrze Bazyliki Św. Piotra. Chwilą zadumy była także modlitwa przy grobie Św. Jana Pawła II. Ciepły klimat i wyjątkowo ładna pogoda zachęcały do spacerów i zwiedzania w czasie wolnym od zajęć. Niezapomnianym przeżyciem kulinarnym była także degustacja typowo włoskiej kuchni.
Podsumowując wyjazd a zarazem szkolenie należy powiedzieć, że założenia programowe projektu zostały w pełni zrealizowane i osiągnięto założony cel. Zdobyto nowe doświadczenia i umiejętności z zakresu innowacyjnych metod nauczania, które zostaną wdrożone do pracy z uczniami naszej szkoły. Nauczyciele mieli także okazję poznać język włoski i doskonalić umiejętności w posługiwaniu się w językiem angielskim podczas wykładów i bezpośrednich rozmów. Z tego pobytu wszyscy biorący udział projekcie wynieśli nie tylko ciekawą wiedzę i umiejętności, ale również wspaniałe przeżycia i niezapomniane wspomnienia. Był to czas spędzony bardzo aktywnie i spełnił wszystkie oczekiwania uczestników wyjazdu.
Jak powiedział nam Ryszard Kowalczyk koordynator projektu, z pewnością nie jest to ostatni projekt i szkolenie. W roku 2016 ramach programu ERASMUS + grupa 34 uczniów klas technicznych oraz 4 nauczycieli weźmie udział w szkoleniu zorganizowanym w Hiszpanii i Włoszech. Planujemy również udział w kolejnych konkursach ogłaszanych przez Unię Europejską.
Tekst: Anna Brejnak, Ryszard Kowalczyk
Komentarze
Dodano: 28 grudnia 2015 05:12, (anka12)
Może uważasz, że edukacja ma własne niesamowite różne wyrafinowane sposoby, aby to zabawa, aby dowiedzieć się, i to przynosi dobre rezultaty dla tych, którzy kochają poprawy i nauczania, Preply jest właściwym wyborem. Dołącz http://preply.com/pl/poznan/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-hiszpańskiego
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.