Od 11 września 1939 r. lasy i pola w pobliżu tej wsi były miejscem masowych egzekucji. W pierwszej zginęło ponad 600 Żydów z Ostrowi, następnych tracili życie Polacy, Żydzi i żołnierze Armii Czerwonej z obozów jenieckich w Grądach i Komorowie.
Uczniowie z Jasienicy najpierw uporządkowali teren przy pomniku upamiętniającym rozstrzelanie w dn. 26.05.1943 r. 150 więźniów "Czerwoniaka". Ten mord był odwetem za udany zamach oddziału Armii Krajowej na starostę ostrowskiego Reinholda Eckierta.
Liczba ofiar pochowanych w rowach przeciwczołgowych pod wsią Guty Bujno nie jest dokładnie znana. W czasie próbnych ekshumacji przeprowadzonych dwa lata po zakończeniu działań wojennych stwierdzono, że w dwóch rowach o szerokości 7 m, głębokości 3 m i długościach 200 i 265 m spoczywa co najmniej 1800 osób.
Porządkowanie bezimiennych mogił ofiar wojny połączono z plenerową lekcją o wydarzeniach historycznych, które miały miejsce w okolicach wsi Guty Bujno. Uczniowie wysłuchali krótkiego wykładu na temat wytyczenia w tej okolicy strzeżonej przez bunkry granicy między III Rzeszą i ZSRR oraz działalności partyzantów Armii Krajowej z obwodów "Opocznik nr 12", do którego należała Ostrów Maz. i "Zambrów", do którego należały Guty Bujno.
Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na uporządkowanych mogiłach oraz modlitwa za poległych i pomordowanych w czasie działań wojennych zakończyła pracowite popołudnie uczniów ze Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Jasienicy.
Uczniowie ze SP w Jasienicy uporządkowali miejsce pamięci Guty Bujno (27.10.2015)
Ilość zdjęć w albumie: 7
Komentarze
Dodano: 30 października 2015 16:35, andy (andy)
Brawo młodzież i dyrekcja szkoły! Uprzątanie WSZYSTKICH grobów jest naszym obowiązkiem. To, co zrobiliście, to wspaniała lekcja patriotyzmu i człowieczeństwa. Tak trzymać!
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.