W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej, dyrektorzy i kierownicy placówek służby zdrowia, lekarze stomatolodzy z terenu miasta, radni Rady Miasta oraz dyrektorzy szkół i przedszkoli miejskich.
- Kiedy zaczęliśmy myśleć o podjęciu sprawy opieki stomatologicznej, pojawiło się tyle realnych kłopotów, że wybuchł problem jaką formułę przyjąć - mówił na wstępie Burmistrz Jerzy Bauer. - Chodzi nam o to, aby rozpocząć rozmowę w samorządzie lokalnym o potrzebach oraz o możliwościach, w tym możliwościach prawnych i finansowych - dodał.
Następnie głos zabrała pani Marta Klimkowska-Misiak z Naczelnej Izby Lekarskiej. - Występowanie próchnicy u dzieci jest ogromne. Dotyka ona praktycznie stu procent dzieci - mówiła. - Jedynie 3% budżetu NFZ jest przeznaczone na stomatologie. Zaledwie 1% z tego wykorzystywany jest na profilaktykę - dodała.
Doktor Paweł Tyl zwrócił uwagę na rolę rodzica w epidemii próchnicy, jaka dotyka dzieci. - Próchnica jest problemem społecznym. Wynika z niedostatecznej wiedzy i zaniedbań - mówił. - Musimy uświadomić rodzicom, że prawidłowa profilaktyka i wiedza w znacznym stopniu pozwoli wyeliminować problem próchnicy u dzieci - dodał.
Następnie Magdalena Grabowska, higienistka z Przychodni Stomatologicznej i Lekarskiej Medi-dent przedstawiła zebranym dane statystyczne podsumowujące występowanie próchnicy u pacjentów do 18 roku życia leczących się w gabinecie. Jak wynikało z prezentacji za stan zębów u dzieci odpowiada głównie styl życia (53%), środowisko fizyczne (21%), genetyka (16%) i tylko w 10% opieka zdrowotna.
Wielu obecnych na spotkaniu stomatologów uważa także, że dzieci przyprowadzane są do gabinetów stomatologicznych zdecydowanie za późno. Dużym błędem jest również przyprowadzanie dziecka do dentysty na pierwszą wizytę już z bólem. Powoduje to traumę u dziecka i skutecznie zniechęca do leczenia zębów.
Czas pokaże, czy dzięki spotkaniu miastu uda się stworzyć program zapobiegania próchnicy wśród dzieci. Każdy z obecnych na spotkaniu lekarzy może przedstawić swoje wnioski i propozycję, które na pewno ułatwią stworzenie programu. Pomoc w jego tworzeniu zaoferowała również przedstawiciel Naczelnej Izby Lekarskiej pani Marta Klimkowska-Misiak.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.