Na trasie naszej eskapady rowerowej znalazły się m.in. pomnik upamiętniający bohaterską i patriotyczną postawę powstańców styczniowych w 1863r. w Feliksowie. Historię tego niepodległościowego zrywu przypomniała p. Justyna Deresz, pracownik Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka.
Następnie Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka p. Piotr Uścian-Szaciłowski w bardzo profesjonalnym sposób przedstawił postawy i wartości Żołnierzy Wyklętych a w szczególności przybliżył życiorysy trzech z nich upamiętnionych pomnikiem nieopodal miejscowości Glina: Kpt. Stanisława Pieszkowskiego ps. "Bomby", Por. Hieronima Piotrowskiego ps. "Jura" oraz Jana Kmiołka ps. "Wira".
Na trasie z Broku do Poręby (ok. 5km od Broku) po lewej stronie znajduje się symboliczny cmentarz żołnierzy I wojny światowej różnych narodowości.
Z kolei p. Olgierd Jabłoński opowiedział w niezwykle interesujący sposób historię tego miejsca i mordu katyńskiego w 1940 roku, okoliczności i osoby, które odpowiadają za ten akt ludobójstwa. We wrześniu 2010r. zostały tam posadzone cztery dęby upamiętniające pomordowanych oficerów, leśników: porucznika Juliana Doboszyńskiego, porucznika Stefana Kowalewskiego, porucznika Witolda Mackiewicza, porucznika Stefana Podgórskiego.
W każdym z tych miejsc młodzież zapaliła znicze i oddała hołd bohaterom. Nasza wspólna modlitwa wraz z obecnością ks. Marcina Mielnickiego z parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w intencji poległych i pomordowanych, to kolejny dowód szacunku dla nich oraz manifestacja naszego przywiązania do wartości patriotycznych, narodowych oraz wiary.
Ostatnim etapem naszego rajdu była kapliczka "Szczęść Boże" znajdująca się w środku kompleksu leśniczego Bojany powstałe 1.XII. 2012roku.
Myślę, że jest to bardzo ważne, niezwykłe miejsce dla wielu: refleksji, zadumy, modlitwy, kontemplacji. W tym miejscu składam wyrazy szczerego uznania i podziękowania pracownikom Nadleśnictwa za podjęcie trudu współorganizowania wraz ze środowiskiem uczniów i nauczycieli Gimnazjum Publicznego nr1 oraz entuzjastów turystyki Rowerowej z "Zakręconej Ostrowi" I Rajdu Rowerowego Żołnierzy Wyklętych Ziemi Ostrowskiej. Wierzę, że wpisze się on na zawsze w kalendarz wydarzeń Ostrowi Mazowieckiej.
Agnieszka Ryszewska z klasy 3a.
I Rajd Rowerowy Pamięci Żołnierzy Wyklętych Ziemi Ostrowskiej za nami (27.10.2015)
Ilość zdjęć w albumie: 22
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.