Także w Polsce od 1991 roku w każdy trzeci czwartek listopada namawiamy Polaków do rzucenia palenia. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą - mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu.
Warto pamiętać, że palacz zaciąga się dymem, który zawiera ponad 4000 związków chemicznych, z czego około 40 jest rakotwórczych - wszystkie rodzaje papierosów (także light oraz slim) są tak samo trujące dla organizmu!
Dym tytoniowy szkodzi nie tylko osobom palącym, ale także tym, które same nie palą, ale narażone są na przebywanie w zadymionym pomieszczeniu - tzw. biernym palaczom. Jest szczególnie szkodliwy dla: niemowląt, dzieci, kobiet ciężarnych i płodów. U biernych palaczy odnotowuje się wiele przypadków zachorowań na choroby odtytoniowe, co wynika z faktu, że 85% dymu tytoniowego powstaje z tlącego się papierosa pomiędzy zaciągnięciami. Ponadto, boczny strumień dymu tytoniowego zawiera od 5 do 15 razy więcej tlenku węgla i od 2 do 20 razy więcej nikotyny, niż dym wdychany przez palaczy. Alarmujące jest to, iż w około 40% domów Polaków pali się tytoń przy osobach niepalących.
Rozstać się z papierosem nie jest łatwo, ale zawsze warto spróbować. Niezależnie od motywacji, każdy powód do rzucenia palenia papierosów jest dobry, gdyż wiąże się on z korzyścią dla naszego zdrowia. Co więcej, nie tylko naszego, ale też naszych najbliższych - biernych palaczy.
źródło zdj. PSSE Ostrów Maz.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.