Gimnazjaliści śladami religii Podlasia (zdjęcia)

Dodano: 10 grudnia 2015 10:02, Autor: GP nr 1, red. Agnieszka Pleńska

Uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 1 odwiedzili synagogę tykocińską, dom talmudyczny, meczet tatarów, cerkiew oraz białostocką katedrę.
Może miesiąc grudzień nie jest najlepszą porą organizowania szkolnych czy parafialnych wycieczek, eskapad czy jakiś wyjazdów, bo nie zawsze sprzyja temu aura, ale jednak młodzież ostrowskiej jedynki zdecydowała się na adwentową i przed mikołajkową podróż śladami przenikających się religii Podlasia. Pogoda jak się okazało była nie najgorsza, a patronka dnia wyjazdu, św. Barbara, przychylna i wyprosiła nam całkiem miłe i przyjazne warunki podróżowania i zwiedzania miejsc kultu i pobożności. Przede wszystkim klasy drugie, aktualni kandydaci do sakramentu bierzmowania, w grupie ponad dwudziestu uczniów ze swymi opiekunami ruszyli szlakiem Tykocin - Kruszyniany - Gródek - Białystok.
REKLAMA


Pierwszą przystanią zwiedzania była synagoga tykocińska i dom talmudyczny. Historia dawnych Żydów, ich religii i tradycji, sposobu modlenia się i zbierania się na swe znamienne i znaczące święta, wystrój świątyni i wiele ciekawostek z życia dawnej gminy oraz sposobu użytkowania tego miejsca aktualnie, bardzo pochłaniały uwagę młodych słuchaczy, a potem wciągały w przypatrywanie się zgromadzonym sprzętom, naczyniom, szatom i wielu innym elementom buźnicy. Kolejny budynek, nieco nowszy w swej historii, zwany domem talmudycznym, odsłonił historię życia i spuścizny naukowej syna tej ziemi, historyka, etnografa, archeologa, krajoznawcy i folklorysty, Zygmunta Glogera. Jego zasługi dla Polski i tego miejsca zostały skrupulatnie odnotowane przez przewodnika muzeum. Ponadto można było zobaczyć, jako żywo, dawną szkołę podstawową z jej historycznym wyposażeniem, dawny wzór apteki, gdzie medykamenty wyrabiano na miejscu według określonych receptur oraz czasową wystawę Zygmunta Bujnowskiego, malarza z jego obrazem upamiętniającym starą synagogę Tykocina.

Stamtąd przejechaliśmy do meczetu tatarów w Kruszynianach. Poznając ich tradycję, kulturę, ale przede wszystkim historię ich osiedlenia się na tych terenach, sięgających połowy XVII wieku. Dzisiaj jest to malutka wspólnota, licząca ledwie 30 osób, ale wierna swej przeszłości i choć rzadko, to jednak zbierająca się na swe modlitwy w ciągu roku. "Posiadówka" na dywanach w samych skarpetkach i opowieści przewodnika o tym miejscu i jego historii ciekawie przedstawionej, przybliżyły nieco kulturę, tradycję i religię muzułmańską. Ponadto miejscowy cmentarz odkrył sposób pochówku i mieszania się elementów nagrobnych żyjących obok siebie wyznawców Allaha, katolików i prawosławnych.

W nieodległym Gródku zajechaliśmy do pięknej cerkwi pod wezwanie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, by poznać kolejną religię Podlasia, prawosławie. Bogata polichromia, rzadko widziane witraże w takich świątyniach, liczne ikony, carskie wrota, miejsce modlitwy i gromadzenia się wiernych tego wyznania, historia tej wspólnoty i jej życia obecnego, zaciekawiły młodych, a esencjonalny przekaz prawosławnego duchownego spotkała się z należytą uwagą i szacunkiem.

Ostatnią planowaną wizytą była białostocka katedra. Religia, którą żyjemy na co dzień i wiara, jaką otrzymaliśmy od naszych ojców, najbardziej nam bliska i przeżywana w sercu, nie wymagała tłumaczenia, a jedynie otwartości ducha i modlitwy warg.

Nie mogło zabraknąć też coś dla ciała i pozytywnych wrażeń. Stąd zajrzeliśmy do galerii, by się posilić, nacieszyć oczu wystawami, niektórym udało się nawet małe co nieco kupić. Potem jeszcze kino z Bondem "Spectre", jakiś popcorn i niestety powrót do domów.

Wycieczka udana, z wieloma walorami poznawczo - krajoznawczymi, historyczno - kulturowymi, religijno - duchowymi oraz estetyczno - wrażeniowymi. Zadowoleni, uśmiechnięci, pełni zmysłowych odczuć, może nieco już zmęczeni, chętnie wracaliśmy do naszych domostw, by odpocząć i podzielić się przeżyciami z najbliższymi.

ks. Jan



Zobacz również

Ruszają zapisy na Mistrzostwa Miasta w Szachach

9 grudnia 2015, Agnieszka Pleńska

W mistrzostwach mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz przedszkoli.

Mieszkańcy ulicy Wołodyjowskiego u Burmistrza (zdjęcia, wideo)

9 grudnia 2015, Agnieszka Pleńska

Mieszkańcy oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność na ulicy Wołodyjowskiego domagają się od władz miasta budowy ich ulicy.

Zaskakujące warsztaty w GP nr 1 (zdjęcia)

6 grudnia 2015, SU GP nr 1, red. A. Pleńska

2 grudnia 2015r. w Gimnazjum Publicznym nr 1 odbyły się warsztaty artystyczne polegające na wykonaniu ozdób choinkowych techniką decoupage.

Komentarze

Brak komentarzy

Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.

Katalog firm promowane

Gabinet Stomatologiczny KOCHDENT

ul. Leśna 16B/21
07-320 Małkinia Górna

PSB MRÓWKA

ul. Lubiejewska 94
07-300 Ostrów Mazowiecka

Wszystko dla domu i ogrodu!

UNI-STER

ul. Wiosenna 7
07-300 Ostrów Mazowiecka

INSTALACJE ELEKTRYCZNE I TELETECHNICZNE, AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA

Regulamin | Polityka prywatności | Reklama | Kontakt

UWAGA! Ta strona używa plików cookie i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, dostosowywania stron do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz w celach reklamowych i statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki cookie będą zapisywane w pamięci urzadzenia. W każdym momencie można zmienić te ustawienia. Szczegóły w Polityce Prywatności. [Zamknij]