W skali całego kraju powstaną 1524 punkty, w których nieodpłatnie będzie świadczona pomoc prawna przez adwokatów, radców prawnych a także doradców podatkowych i absolwentów prawa legitymujących się odpowiednim doświadczeniem (w punktach pomocy prowadzonych prze organizacje pozarządowe prowadzące działalność pożytku publicznego).
Ustawa zakłada, że darmową pomoc prawną (na etapie przedsądowym) otrzymają:
- młodzież do 26. roku życia,
- osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej,
- osoby, które ukończyły 65 lat,
- osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny,
- kombatanci,
- weterani,
- zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.
Pomoc prawna będzie polegała na poinformowaniu osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach; wskazaniu osobie uprawnionej sposobu rozwiązania dotyczącego jej problemu prawnego; pomocy w sporządzeniu wymagającego wiedzy prawniczej projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, z wyłączeniem pism procesowych w postępowaniach przygotowawczym lub sądowym i pism w postępowaniu sądowo-administracyjnym; sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.
Uprawnieni będą mogli uzyskać informacje w zakresie prawa pracy, przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej, prawa cywilnego, spraw karnych, spraw administracyjnych, ubezpieczenia społecznego, spraw rodzinnych, prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Pomoc nie będzie natomiast obejmowała spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia.
W Ostrowi taki punkt znajdować się będzie w Bursie Szkolnej przy ulicy Rubinkowskiego 15. Darmową pomoc prawną będzie można w nim uzyskać od poniedziałku do piątku w godz. 14:00-18:00.
Podobny punkt będzie działał również w Zespole Szkół im. St. Staszica przy ulicy Nurskiej 150 w Małkini Górnej. Tam pomoc prawna będzie dostępna od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-14:00.
Źródło grafiki: MS
Komentarze
Dodano: 5 stycznia 2016 19:43, (bodzio1)
Proszę o sprostowanie ogłoszenia. Zgodnie z art. 3 ust 3 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej pomoc prawna nie obejmuję sporządzania pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym, sądowym lub sodową administracyjnym. Innymi słowy osoby udzielającej tej formy pomocy mają obowiązek samodzielnie stworzyć pierwsze pisma procesowe w tego rodzaju sprawach (zawiadomienia, pozwy, wnioski) na wniosek osoby pragnącej uzyskać pomoc prawną. Walczmy o swoje :)
Dodano: 6 stycznia 2016 14:01, (hellboy)
Nie mają. W pierwotnym projekcie ustawy w ogóle nie było mowy o pismach procesowych. W obecnie obowiązującej ustawie jest mowa tylko o pomocy w przygotowywaniu pism inicjujących postępowanie, czyli de facto podyktowaniu treści/sprawdzeniu i ewentualnym sporządzaniu wniosków o zwolnienie od kosztów/przyznaniu pełnomocnika z urzędu.
Poza tym czas świadczenia usług i środki przeznaczone na finansowanie programu uniemożliwiają to, żeby profesjonalny prawnik w ramach dyżuru zapoznawał się z aktami i przygotowywał pisma procesowe, czy środki zaskarżenia.
Dodano: 7 stycznia 2016 22:11, (bodzio1)
. Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
1) poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach lub
2) wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub
3) udzielenie pomocy w sporządzeniu projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym, lub
4) sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym.
2. Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw:
1) podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej;
2) z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego;
3) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.
nie wiem o czym tu dyskutować jasno jest napisane. Udzielanie pomocy w napisaniu lub sporządzeniu pisma to chyba coś więcej niż powiedzenie proszę napisać pozew :)
sam otrzymałem kiedyś poradę z poradni rodzinnej (też w internacie ale chyba od innego prawnika ) i pan ten nie napisał za mnie pisma ale podyktował dokładnie co ma zawierać pozew wystarczyło przepisać i składać do sądu.
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.