Policjanci będą informowali seniorów o zagrożeniach płynących z oszustw na tzw. wnuczka, krewnego, policjanta itp. Policjanci poinformują osoby starsze, zainteresowane przekazaniem pieniędzy na Wielką Orkiestrę o tym, jak powinien wyglądać wolontariusz WOŚP (identyfikator, prawidłowe banderole na puszce), aby w trakcie zbiórki nie doszło do oszustw bądź wyłudzeń pieniędzy. Dzięki punktom informacyjnym zorganizowanym przez policjantów w trakcie trwania Finału, mundurowi będą przestrzegać seniorów przed istniejącymi zagrożeniami a także przekażą im dedykowane materiały edukacyjne.
Funkcjonariusze zadbają również, jak co roku o porządek na wszystkich imprezach związanych z WOŚP oraz bezpieczną asystę podczas konwojów zebranych pieniędzy.
Policja apeluje o zachowanie rozsądku. W szczególności należy:
- unikać miejsc mało uczęszczanych przez ludzi, takich jak podwórka, bramy, parki i skwery (zwłaszcza po zapadnięciu zmierzchu);
- nie chodzić samotnie, najlepiej zbierać datki w towarzystwie innych osób;
- w razie napadu nie starać się za wszelką cenę ratować zawartości skarbonki, pamiętając, że życie i zdrowie jest wartością nadrzędną; jeżeli już do niego dojdzie, postarajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących później pomóc zidentyfikować sprawcę;
- jak najszybciej powiadomić Policję o popełnionym przestępstwie; jeśli napastnik ucieka - alarmować otoczenie krzykiem;
- w wypadku podejrzenia zaistnienia niebezpieczeństwa - nie wahać się, natychmiast powiadamiać Policję, np. dzwoniąc pod numer 997 lub 112.
Otoczmy także opieką dzieci, które zbierają pieniądze do puszek i zwróćmy uwagę, czy nie dzieje się im krzywda. Najlepiej, aby dzieci kwestowały pod opieką dorosłych.
W ramach 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Policja, wspólnie z Biurem Informacji Kredytowej, chce zwrócić uwagę na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa również naszym danym osobowym, ponieważ jak wynika ze statystyk Policji, złodzieje tożsamości działają na coraz większą skalę. Tylko w 2014 roku stwierdzono 13 316 przypadków posługiwania się dokumentem innej osoby, 30 392 przestępstw związanych z podrabianiem dokumentów oraz 42 880 cyberprzestępstw.
Dane pozyskane z naszego dowodu osobistego przestępcy wykorzystują np. do zaciągnięcia kredytu, zakupów na raty, czy popełnienia na nasze konto czynu zabronionego. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z negatywnych konsekwencji braku dbałości o zabezpieczenie swych dokumentów, a akcja Nieskradzione.pl ma tą sytuację zmienić.
Wystarczy bowiem przestrzegać kilku prostych zasad, aby uniknąć bardzo nieprzyjemnych konsekwencji kradzieży tożsamości. W ramach akcji Nieskradzione.pl Biuro Informacji Kredytowej przekaże na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 17 sejfów, jako symboli bezpieczeństwa danych osobowych. Przekazane sejfy będzie można licytować na stroniehttp://www.aukcje.wosp.org.pl. Aukcja potrwa do 31 stycznia 2016, a zwycięzcy odbiorą sejfy we właściwej komendzie wojewódzkiej Policji.
źródło zdj. KWP Radom
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.