Do podstawowych zadań policjantów drogówki należy w tym okresie kontrola autokarów. Funkcjonariusze będą sprawdzać ich stan techniczny, wyposażenie i oznakowanie. Skontrolują kierujących pod kątem trzeźwości i wymaganych od nich dokumentów. Sprawdzą też, czy pasażerowie przewożeni są zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa.
Do tego by podróż dziecka autobusem była bezpieczna, w znacznym stopniu mogą się przyczynić rodzice i opiekunowie. Policjanci przypominają o pewnych zasadach, do których powinni się stosować:
- sprawdź dokładnie przewoźnika - od kiedy działa firma, na jaką skalę działa, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii,
- poproś policjantów ruchu drogowego lub funkcjonariuszy ITD o skontrolowanie pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało oraz jego kierowcy,
- zanim dzieci wyruszą w podróż, policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wszystkie wymagane dokumenty,
- wezwij policję, jeśli tylko stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą wątpliwości.
Warto też przypomnieć dzieciom zasady poruszania się pieszych po drogach, zwłaszcza w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone. Muszą mieć świadomość, że pieszy o zmroku jest przez kierowców słabiej dostrzegany, a droga zatrzymania samochodu na śliskiej nawierzchni jest znacznie dłuższa. Warto też zwrócić uwagę, że przechodzenie przez ulicę w porze zimowej powinno być wykonywane przez dziecko ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla pieszego.
Należy pamiętać również o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Odblaski warto używać nie tylko tam, gdzie nakazują tego przepisy ale zawsze i wszędzie, gdy droga jest nieoświetlona.
Zimowe ferie to zabawy na śniegu i lodzie. Tu też konieczne jest by pamiętać o pewnych zasadach bezpieczeństwa. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji a być może i tragedii:
- do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybierać miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych,
- nie rzucać w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego.
- korzystać wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie gruby lód może w każdej chwili załamać się pod naszym ciężarem,
- kulig organizować wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łączyć grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy,
- nie dołączać sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie,
- podczas zabaw na śniegu i lodowisku należy pilnować swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddać do depozytu lub pod opiekę zaufanej osoby.
Zadbajmy wspólnie by wypoczynek naszych dzieci był radosny i bezpieczny i pamiętajmy, że zawsze czy to podczas podróży czy też podczas wypoczynku w sytuacjach, gdy jest to potrzebne zawsze można się zwrócić o pomoc do policjantów.
Mazowieccy policjanci życzą radosnych i bezpiecznych ferii!
Aby sprawdzać, zwłaszcza przed podróżą autobusy, które będą przewozić dzieci w województwie mazowieckim przygotowano miejsca, gdzie można będzie te kontrole przeprowadzić. Aby sprawdzić autokar należy przed wyjazdem podjechać nim do punktu kontroli:
Miejsca kontroli autokarów na terenie województwa mazowieckiego:
Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu/A.L.
Komentarze
Dodano: 27 stycznia 2016 15:58, (busomat)
Bezpieczeństwo zawsze powinno być na pierwszym miejscu.
BUSOMAT PL
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.