Czwarta debata społeczna w Ostrowi Mazowieckiej rozpoczęła się od relacji z działań policji w ubiegłym roku, podsumowania ilości przestępstw popełnionych w naszym powiecie oraz realizacji wniosków, powstałych podczas zeszłorocznej debaty. Podkreślono fakt, że w ciągu kilku ostatnich lat w naszym powiecie stopniowo spada dynamika przestępczości, a co za tym idzie, poprawia się poziom bezpieczeństwa. Opowiedziano również o tworzonej mapie zagrożeń naszego powiatu, a także poszczególnych gmin i miejscowości.
Po relacji ze strony policji przyszedł na problemy i pytania mieszkańców powiatu. Poruszono problemy takie jak chociażby parkowanie samochodów nieuprawnionych na miejscach dla osób niepełnosprawnych, chuligańskie, agresywne zachowania i akty wandalizmu na osiedlu przy ulicy Kościuszki, Armii Krajowej i Lipowej oraz nieskuteczne w takich sytuacjach zdaniem mieszkańców interwencje policji. - Mamy w planach organizację comiesięcznych spotkań z dzielnicowym na osiedlach, po to aby mieszkańcy mogli na bieżąco przekazywać takie uwagi. Jeśli chodzi o skuteczność interwencji, to trudno mi się wypowiadać. Jeżeli Państwo oceniają je jako nieskuteczne, to pewnie mają Państwo rację, ponieważ to Państwa poczucie bezpieczeństwa jest tutaj decydujące. Na poziomie liczb nie wygląda to źle - przyznał komendant Olszewski. - Jeśli chodzi o bezpieczeństwo na osiedlach, to nie tylko my za nie powinniśmy odpowiadać, będziemy szukali partnerów w samorządach, spółdzielni. Będziemy zastanawiali się, gdzie zainstalować oświetlenie i monitoring.
Inną kwestią poruszoną przez mieszkańców był niedziałający i niewystarczający monitoring miejski. - Działania, jeśli chodzi o rozbudowę monitoringu, trwają. Monitoringiem zajmować się będzie osoba, tylko do tego przeznaczona, już samo to sprawi, że monitoring będzie bardziej efektywny. Do tej pory monitoring był obsługiwany przez służbę dyżurną, jednak nie było to wystarczające, ponieważ służba dyżurna ma również szereg innych zadań - tłumaczył nadkom. Olszewski. - Ponadto z czasem kamery monitoringu wymagają wymiany. Zmienia się sprawność kamer, przejrzystość soczewek, następuje postęp techniczny. Zmieniają się również miejsca w mieście, w których dochodzi do przestępstw. Trwają analizy nowych miejsc w mieście, w których powinny zostać zainstalowane kamery.
Debaty społeczne realizowane są w ramach rządowego programu "Razem bezpieczniej", polegającego na koordynacji działań Policji, administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych w celu poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego. Debaty mają na celu zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań społeczeństwa w zakresie poprawy bezpieczeństwa. Pozwalają także na wymianę informacji między Policją a mieszkańcami garnizonu stołecznego o istniejących zagrożeniach, dzięki czemu będą mogły zostać wypracowane wspólnie metody ich eliminowania.
Komentarze
Komentarze publikowane pod artykułami są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść tych opinii.